Βαλκανικό 2024: Αργυρό μετάλλιο ο Ρίζος

Η έντονη βροχόπτωση δεν επέτρεψε στους επικοντιστές να κάνουν τον αγώνα που ιδανικά θα ήθελαν στο βαλκανικό πρωτάθλημα της Σμύρνης και ο Έλληνας αθλητής κατέλαβε την δεύτερη θέση στην διοργάνωση.

Ο Γιάννης Ρίζος, ο οποίος προπονείται με τον Νίκο Βαρσάμη, κατέκτησε στην Τουρκία το αργυρό μετάλλιο στο επί κοντώ, έχοντας υπερβεί το 5.30μ. Ο 24χρονος αθλητής επιχείρησε να περάσει και το 5.40μ, ένα ύψος που έχει ξεπεράσει τρεις φορές φέτος στον ανοιχτό (έχει φετινό 5.55μ), αλλά δυστυχώς δεν τα κατάφερε. Η καιρικές συνθήκες δεν επέτρεπαν τις μεγάλες επιδόσεις και είναι χαρακτηριστικό ότι το στρώμα του επί κοντώ ήταν γεμάτο νερά. Ο Έλληνας πρωταθλητής συμμετείχε για έκτη φορά σε βαλκανικό πρωτάθλημα και μετρά δύο χρυσά μετάλλια, δύο αργυρά, μία πέμπτη θέση και μία φορά ήταν άκυρος. Σε καμία από αυτές της εμφανίσεις δεν ήταν μαζί του ο προπονητής του, καθώς δεν συμπεριλήφθηκε στην αποστολή του ΣΕΓΑΣ.