Βαλκανικό 2024: Αργυρό ο Μέρλος, χάλκινο ο Ζάλτος

Άλλα δύο μετάλλια κατέκτησαν αθλητές της ελληνικής αποστολής στο βαλκανικό πρωτάθλημα της Σμύρνης, αφού ο Αντώνης Μέρλος ήταν δεύτερος στο ύψος και ο Κώστας Ζάλτος τρίτος στην σφυροβολία.

Στον τελικό του ύψους, ο Μέρλος πήδηξε στα 2.20μ (έχει φέτος 2.22μ) για να εξασφαλίσει το αργυρό μετάλλιο πίσω από τον Βλαντισλάβ Λάβσκι (Ουκρανία), ο οποίος ξεπέρασε το 2.23μ. Στην σφυροβολία των ανδρών, ο Κωνσταντίνος Ζάλτος έκανε έναν καλό αγώνα, που θα του δώσει πολύτιμους βαθμούς για το ranking. Ήταν τρίτος με βολή στα 74.33μ, με τον Οζκάν Μπαλτατσί (Τουρκία) να κερδίζει το χρυσό με 75.19μ και ο Σέργκεϊ Μαργκίεβ (Μολδαβία) ήταν δεύτερος με 74.83μ. Ο Μιχάλης Αναστασάκης κατέκτησε την τέταρτη θέση με 73.26μ.
Ο Οδυσσέας Μουζενίδης αγωνίστηκε στην σφαιροβολία και με επίδοση στα 19.16μ ολοκλήρωσε την παρουσία του στην Σμύρνη στην πέμπτη θέση. Στον ίδιο αγώνα ο Τάσος Λατιφλάρι ήταν 14ος με 16.30μ. Διπλή ελληνική παρουσία υπήρξε και στο τριπλούν των γυναικών. Η Μαρία Πούρτσα ήταν έκτη με 13.77μ και η Οξάνα Κορένεβα έβδομη με 13.66μ.