Βαλκανικό 2024: Χάλκινο για Πεσιρίδου – Γκαραγκάνη

Η κορυφαία Ελληνίδα αθλήτρια στα 100μ εμπόδια κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο βαλκανικό πρωτάθλημα της Σμύρνης, σε ένα αγώνισμα που η χώρα μας είχε διπλή συμμετοχή, ενώ τρίτος ήταν και ο Σωτήρης Γκαραγκάνης αλλά στα 200μ.

Η Ελισάβετ Πεσιρίδου ταξίδεψε στην Τουρκία με φετινό ρεκόρ 13.11, το οποίο προσπάθησε να πλησιάσει και τα κατάφερε σε ένα καλό βαθμό. Η αθλήτρια της Ιωάννας Σιώμου τερμάτισε στην τρίτη θέση με 13.17 (-0,2), ενώ πρώτη ήταν η Ναταλία Χρυστοφή (Κύπρος) με 13.13 (-0,2). Στην δεύτερη θέση κατετάγη η Σλοβένα, Νίκα Γκλοϊνάριτς, με 13.16 (-0,2). Η Σοφία Ιωσηφίδου κατέλαβε την ένατη θέση με χρόνο 13.49 (+0,9).
Ο Γκαραγκάνης έμεινε μακριά από το ατομικό του ρεκόρ (20.86) αλλά το γεγονός αυτό δεν του στέρησε το μετάλλιο στα 200μ. Τερμάτισε την κούρσα του σε 21.34 (-2,7) και κέρδισε την τρίτη θέση. Ταχύτερος όλων ήταν ο Ραμίλ Γκουλίεβ (Τουρκία) με 21.06 (-2,7). Ο Γιάννης Καριοφύλλης ήταν πέμπτος με 21.42 (-2,7).