Βαλκανικό Κ18: Όριο για το ευρωπαϊκό η Μεϊμάρη

Στο βαλκανικό πρωτάθλημα Κ18 που διεξάγεται στην πόλη Μπαρ του Μαυροβουνίου η Καλλιόπη Μεϊμάρη κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στον ακοντισμό και έπιασε το όριο για το ευρωπαϊκό της κατηγορίας στην Ιερουσαλήμ.

Η 17χρονη ρίπτρια του ακοντισμού έκανε πολύ καλό αγώνα πριν λίγο στο Μαυροβούνιο κατακτώντας την πρώτη θέση με ατομικό ρεκόρ. Είχε 45.41μ και έριξε 48.69μ, επίδοση με την οποία κλείνει θέση και στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα που θα διεξαχθεί στην Ιερουσαλήμ τον Ιούλιο (όριο 46.50μ). Το όριο για το ευρωπαϊκό έπιασε και η Ελένη Βιδούρη στα 100μ εμπόδια (όριο 14.30). Είχε ατομικό ρεκόρ από τα «Ελευθέρια» 14.11 και πριν λίγο τερμάτισε σε 14.13 (+1.9) καταλαμβάνοντας την 5η θέση και έτσι και επίσημα θα βρεθεί στην Ιερουσαλήμ.
Η Βαλεντίνα Δρακοπούλου κατέλαβε τη δεύτερη θέση στη σφυροβολία με 59.13μ και ο Χρήστος Παπαδόπουλος κατέκτησε το χάλκινο στη σφαιροβολία με ατομικό ρεκόρ 19.35μ (είχε 18.27μ), και οι δύο αθλητές είχαν ήδη πιάσει τα όρια ενώ στο μήκος η Αλίκη Κοϊκοπούλου κατετάγη 5η με 5.83μ.
Ο Αντώνης Πολυμέρου κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στον ακοντισμό με 59.26μ και ο Γιώργος Παπαναστασίου αναδείχθηκε νικητής στη σφυροβολία με 76.97μ έχοντας ήδη εξασφαλίσει τη συμμετοχή του στο ευρωπαϊκό. Ο άλτης του τριπλούν Απόστολος Γρηγορίου κατέλαβε την τέταρτη θέση με ατομικό ρεκόρ 14.67μ (είχε 14.56μ) και είχε πιάσει το όριο από το σχολικό πρωτάθλημα τον Απρίλιο.