ΒΑΛΚΑΝΙΚΟ ΚΛΕΙΣΤΟΥ: 7 μετάλλια για την ελληνική αποστολή

Η ελληνική αποστολή θα φύγει από την Κωνσταντινούπολη με επτά μετάλλια από τα οποία τα δυο είναι χρυσά, τα τρία ασημένια και τα άλλα δυο χάλκινα.

Στο επί κοντώ των γυναικών νικήτρια ήταν η Ελένη Πόλακ, που κατάφερε να πάρει πίσω την χαμένη αυτοπεποίθησή της μετά την ακύρωσή της στο πανελλήνιο πρωτάθλημα και πλέον μπήκε στην τελική ευθεία για το παγκόσμιο του Βελιγραδίου, καθώς θεωρείται σίγουρη η συμμετοχή της μέσω ranking. Στον ίδιο τελικό καλή ήταν η εμφάνιση της νικήτριας του πανελληνίου πρωταθλήματος, Αλίνα Δημητριάδου, που κατέκτησε την τέταρτη θέση με άλμα στα 4.00μ που αποτελεί και νέο ατομικό της ρεκόρ (είχε 3.95μ).
Στο επί κοντώ των ανδρών, ο Γιάννης Ρίζος έμεινε δεύτερος πίσω από τον Αυστριακό Ρικάρντο Κλοτζ, αλλά κατάφερε να ξεπεράσει τον εαυτό του και να καταρρίψει το ατομικό του ρεκόρ (5.31μ), έχοντας άλμα στο 5.45μ. Ο Πέτρος Χατζίου ήταν πέμπτος με 5.20μ.

Στο ύψος των ανδρών οι αθλητές μας έμειναν χαμηλά, καθώς ο Αντώνης Μέρλος κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο πηδώντας 2.15μ, ενώ στον ίδιο αγώνα ο Γρηγόρης Χάσος μετά το 2.19μ του πανελληνίου πρωταθλήματος, έμεινε στο 2.05μ. Στο ύψος των γυναικών, η Τατιάνα Γκούσιν κατέλαβε την πέμπτη θέση με 1.83μ και η Ελευθερία Χρηστογεώργου έμεινε στην έβδομη θέση και αυτή με άλμα στο 1.83μ.

Καλή εμφάνιση πέτυχε η Βάσω Χαϊτίδου, καθώς με το νέο της ατομικό ρεκόρ στα 6.25μ, πήρε το πρώτο της χρυσό σε βαλκανικό πρωτάθλημα γυναικών και στην πέμπτη θέση αυτού του τελικού ολοκλήρωσε η Ναταλία Μπέση με 5.94μ, επίδοση που σημίωσε ξανά στο πανελλήνιο πρωτάθλημα. Ακόμα ένα μετάλλιο για την Ελλάδα ήρθε στα 800μ των ανδρών, εκεί όπου ο Χρήστος Κοτίτσας πήρε το χάλκινο μετάλλιο με χρόνο 1:51.35. Στο τριπλούν των γυναικών η Σπυριδούλα Καρύδη ήταν τρίτη με 13.50μ, βελτιώνοντας το 13.41 του πανελληνίου πρωταθλήματος, ενώ στους άνδρες ο Νίκος Ανδρικόπουλος ήταν δεύτερος με 16.16μ και ο Δημήτρης Τσιάμης έμεινε τέταρτος με 15.66μ.

Στο 1.500άρι των ανδρών, ο Παναγιώτης Πετρουλάκης τερμάτισε τέταρτος με επίδοση 3:48.57, ενώ στα 3.000μ των ανδρών, ο Μάρκος Γκούρλιας ήταν επίσης τέταρτος με χρόνο 8:00.41 και ο Μάριος Αναγνώστου έκτος με 8:01.80. Η Αναστασία Μαρινάκου κατέκτησε την πέμπτη θέση στα 3.000μ των γυναικών με χρόνο 9:22.65, βελτιώνοντας την φετινή της επίδοση, καθώς στο πανελλήνιο πρωτάθλημα το χρονόμετρο είχε σταματήσει στα 9:26.42.

Στα 60μ εμπόδια των γυναικών η Ελισάβετ Πεσιρίδου κατατάχθηκε τέταρτη και με χρόνο 8.23 και δεν κατάφερε να πάρει την πρόκριση για το παγκόσμιο πρωτάθλημα κλειστού στίβου στο Βελιγράδι. Στο ίδιο αγώνισμα η Κύπρια Ναταλία Χριστοφή με 8.10 έκανε νέο παγκύπριο ρεκόρ βελτιώνοντας το 8.19 που έκανε την περασμένη εβδομάδα στο ΣΕΦ.
Οι σκυταλοδρομίες 4×400μ ανδρών και γυναικών πήραν την τέταρτη θέση, με τους άνδρες (Ξενιδάκης, Πετρουλάκης, Ματζαρίδης, Κοτίτσας) να τερματίζουν τον αγώνα τους σε 3:29.48 και τις γυναίκες (Κούτλη, Αργυρού, Κυριακοπούλου, Φέρρα) σε 3:50.38.