Βαλκανικό βάδην 2024: Ελληνικό νταμπλ στα 20αρια (αναλυτικά αποτελέσματα)

Η Κυριακή Φιλτισάκου στις γυναίκες και ο Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ στους άνδρες κέρδισαν το χρυσό μετάλλιο στο βαλκανικό πρωτάθλημα βάδην που διεξήχθει στην Αττάλεια της Τουρκίας με τη συμμετοχή συνολικά 22 βαδιστών (οι 12 από την Τουρκία).

Στα 20χλμ των γυναικών, η Φιλτισάκου ολοκλήρωσε τον αγώνα σε 1:32:52 για να καταλάβει την πρώτη θέση και να στεφθεί χρυσή βαλκανιονίκης. Με 1:34:28 την ακολούθησε η Παναγιώτα Τσινοπούλου που ήταν δεύτερη και κατάκτησε το αργυρό μετάλλιο.
Το χρυσό μετάλλιο κέρδισε και ο Παπαμιχαήλ στους άνδρες που τερμάτισε πρώτος με 1:22:32. Μια επίδοση η οποία σε συνδυασμό και με τους βαθμούς της νίκης, θα τον φέρει εντός Ολυμπιακής πρόκρισης με το ranking. Διπλή ελληνική παρουσία υπήρχε και σε αυτό το βάθρο καθώς ο Γιάννης Καυκάς ολοκλήρωσε στην τρίτη θέση κάνοντας 1:23:25.