ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ

Βαρέζε 2021: 4ος «στο νήμα» ο Ντούσκος

Ο Στέφανος Ντούσκος άγγιξε το μετάλλιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κωπηλασίας που ολοκληρώνεται σήμερα στο Βαρέζε στην Ιταλία.

Ο Έλληνας κωπηλάτης που στην ευρωπαϊκή προ-Ολυμπιακή ρεγκάτα που προηγήθηκε στο Βαρέζε εξασφάλισε την ευρωπαϊκή πρόκριση έφτασε πολύ κοντά στο πρώτο του ατομικό ευρωπαϊκό μετάλλιο στην κατηγορία των ανδρών. Με χρόνο 6:52.34 τερμάτισε στην 4η θέση, 49 εκατοστά του δευτερολέπτου πίσω από τον Πολωνό Νάταλ Βεγκρίτσκι Ζιμτσκ που τερμάτισε σε χρόνο 6:51.85. Πρωταθλητής Ευρώπης αναδείχθηκε ο Γερμανός Όλιβερ Ζάιντλερ με χρόνο 6:48.86 ο οποίος πέρασε τον περσινό πρωταθλητή, το Δανό Σβέρι Νίλσεν που ολοκλήρωσε τα 2χλμ σε χρόνο 6:49.97. Έκπληξη η 6η θέση του Νορβηγού Μπορχ που πέρυσι ήταν «χάλκινος».