ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ

Βαρέζε 2021: 4/4 προκρίσεις στα ημιτελικά από το ρεπεσάζ

Τα δίδυμα της δικώπου ανδρών του διπλού ελαφριού σκιφ ανδρών, του διπλού ελαφριού σκιφ γυναικών αλλά και η Αννέτα Κυρίδου στο σκιφ μπόρεσαν μέσα από την επαναληπτική κούρσα να εξασφαλίσουν θέση στη 12άδα του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Το δίδυμο της δικώπου των ανδρών των Γιάννη Καλανδαρίδη και Ζήση Μπουκουβάλα πήρε τη 2η θέση στο ρεπεσάζ πίσω μόνο από το πλήρωμα της Λευκορωσίας και μαζί με την 3η, Γερμανία, πέρασαν στους αυριανούς ημιτελικούς. Θα αγωνιστούν στην 1η ημιτελική σειρά κόντρα σε Γαλλία, Ρουμανία, Κροατία, Σλοβενία και Γερμανία με στόχο την πρόκριση στον μεγάλο τελικό, την οποία δίνουν οι θέσεις 1-3.

Η Αννέτα Κυρίδου μετά από δύο πολύ δύσκολες κούρσες, χθες και σήμερα, πήρε τη νίκη στο ρεπεσάζ και μαζί με τη Σέρβα και τη Λιθουανή αθλήτρια θα περάσουν στους αυριανούς ημιτελικούς. Εκεί θέλει επίσης πλασάρισμα στην πρώτη τριάδα για να περάσει στον τελικό. Θυμίζουμε ότι η Κυρίδου πέρυσι κατέκτησε την 3η θέση στην Ευρώπη.

Την πρώτη θέση πήραν και η Ζωή Φίτσιου με την Ευαγγελία Αναστασιάδου στον επαναληπτικό αγώνα του διπλού ελαφριού σκιφ με 7:16.37 και αύριο θα βρεθούν στα ημιτελικά της βάρκας τους. Εκεί θα διεκδικήσουν μία θέση στον Α τελικό. Θυμίζουμε ότι το 2020 στο Πόζναν ολοκλήρωσαν στην 9η θέση του ευρωπαϊκού.

Ο Σταύρος Σουλαρίκας και ο Αντώνης Παπακωνσταντίνου από την άλλη πήραν το τελευταίο διαθέσιμο εισιτήριο για τη δωδεκάδα με την 3η θέση στο ρεπεσάζ. Οι δύο ελαφριοί του διπλού σκιφ ανδρών μετρούν πολύ λίγο καιρό στην ίδια βάρκα, παρόλα αυτά μπόρεσαν να μπουν στα 12 καλύτερα πληρώματα της Ευρώπης. Αύριο θα έχουν τη δύσκολη αποστολή της πρόκρισης στον τελικό.