ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Βαριά ήττα

Τη συντριβή από την Ουγγαρία γνώρισε η Εθνική νεανίδων, στον δεύτερο αγώνα της στον προκριματικό όμιλο του Euro 2015.

Στη Βουδαπέστη τo αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ηττήθηκε με 42-14 από τις γηπεδούχες και αύριο θα αντιμετωπίσει στον τρίτο και τελευταίο αγώνα του ομίλου της Γερμανία (13:30), όπου θα κριθεί η πρόκριση στην τελική φάση της διοργάνωσης. Είναι χαρακτηριστικό ότι η Ουγγαρία μετέτρεψε το 5-4 του 8ου λεπτού σε 25-5 με ένα σερί 20-1 στο 35ο λεπτό.
Η σύνθεση της Εθνικής: Αμανατίδου, Σελεμίδου, Ανδρίτσου 2, Παναγιωτίδου, Μανιά 1, Σεβδίλλη, Σπυριδοπούλου, Θεοδοσοπούλου, Στεφανίδου, Λούρη 2, Καλμουκίδου 1, Μακρή, Ζηνωνίδου 3, Αργυροπούλου 1, Φράγκου 3, Γκουτζούλη 1.
Για την Ουγγαρία πρώτη σκόρερ ήταν η Κλούιμπερ με 9 γκολ. Με αυτή τη νίκη η Ουγγαρία εξασφάλισε την πρόκριση στην τελική φάση, καθώς στον πρώτο αγώνα του ομίλου είχε νικήσει και τη Γερμανία με 21-20.