Βαρκελόνη 2018: Πολύ μεγάλη νίκη για την Εθνική γυναικών!

Πολύ μεγάλης σημασίας νίκη σημείωσε η Εθνική ομάδα πόλο των γυναικών στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα υδατοσφαίρισης που διαξάγεται στη Βαρκελόνη, επικρατώνυτας 7-6 επί της Ιταλίας.

Με τη νίκη αυτή η ελληνική ομάδα έχει πλέον το προβάδισμα για τις θέσεις 1-2 και κόντρα στην Ολλανδία θα παίξει τον τελικό του ομίλου όπου η νίκη χαρίζει την πρώτη θέση και μαζί την πρόκριση στην τετράδα αφού στη διασταύρωη των νοκ άουτ θα βρεθεί στα προημιτελικά αντίπαλη με αδύνατη ομάδα.
Όπως όλες η αναμετρήσεις της Ελλάδας με την Ιταλία έτσι και η σημερινή ήταν ένα ντέρμπι. Οι Ιταλίδες άνοιξαν το σκορ με την Σίλβια Αβένιο στο 5:42 αλλά η Εθνική απάντησε με την Αλεξάνδρα Ασημάκης και τη Χριστίνα Τσουκαλά για να κάνει το 2-1. Η Ρομπέρτα Μπιανκόνι ισοφάρισε 37 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη, όμως στην αμέσως επόμενη επίθεση, στα 10 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη της πρώτης περιόδου, η Νικολέτα Ελευθεριάδου έκανε το 3-2.
Η Ελευθερία Πλευρίτου έκανε το 4-2, η Μπιανκόνι μείωσε σε 4-3 και μέχρι τη λήξη και της δεύτερης περιόδου η εξαιρετική σήμερα Ασημάκη με την Τζούλια Έμολο σκόραραν από μία φορά για το 5-4 του ημιχρόνου.
Στην επανάληψη, με δύο γκολ της Ελίζα Κουειρόλο, η Ιταλία πέρασε μπροστά με 6-5 για να πετύχει υπερπολίτυμο γκολ με τη λήξη της 3ης περιόδου τη Βασιλική Διαμαντοπούλου, ισοφαρίζοντας την αναμέτρηση.
Στην τελευταία περίοδο το παιχνίδι έγινε πολύ σκληρό με την Άλκηστη Αβραμίδου να κάνει στο 3:26 το 7-6 που ήταν και το τελικό σκορ.
Οκτάλεπτα 3-2, 2-2, 1-2, 1-0
Ελλάδα Τσουκαλά 1, Διαμανταπούλου 1, Ελευθεριάδου 1, Αβραμίδου 1, Ασημάκη 2, Πλευρίτου 1.
Ιταλία Αβένιο 1, Κουειρόλο 2, Μπιανκόνι 2, Έμολο 1.
Οι γυναίκες έχουν ρεπό αύριο καθώς ξεκινά το τουρνουά των ανδρών. Την Τρίτη η Εθνική αντιμετωπίζει την Κροατία στις 18:00. Το ντέρμπι που ενδεχομένως θα κρίνει την πρώτη θέση (αν η Ολλανδία κερδίσει την Ιταλία) είναι στην τελευταία αγωνιστική με την Εθνική να αντιμετωπίζει τις Ολλανδέζες.
Στα υπόλοιπα σημερινά παιχνίδια του ομίλου, η Γαλλία νίκησε 17-6 την Κροατία εξασφαλίζοντας την τέταρτη θέση ενώ η Ολλανδια διέσυρε το Ισραήλ με 20-2.