Βαρκελόνη 2018: Δυνατή προπόνηση κόντρα στην Ολλανδία (video)

Σαφώς πιο δυνατή αντίπαλη η Ολλανδία από την Τουρκία έδωσε την ευκαιρία στην Εθνική ομάδα για μια δυνατή προπόνηση ενόψει Κροατίας.

Η ελληνική ομάδα επικράτησε 12-7 και πλέον όλα θα κριθούν στην αναμέτρηση με την παγκόσμια πρωταθλήτρια, Κροατία.
Το παιχνίδι με τους Ολλανδούς δε δυσκόλεψε ιδιαίτερα την ελληνική ομάδα, αλλά έκανε μια καλύτερη προπόνηση από ότι με την Τουρκία.
Το πρώτο γκολ της αναμέτρησης το σημείωσαν οι Ολλανδοί με τον Πασκάλ Γιάνσεν στον παίκτη παραπάνω. Αυτή ήταν και η τελευταία φορά που οι Ολλανδοι ήταν πάνω στο σκορ. Η Εθνική με τον Γούνα και τον Καπότση έκανε το 2-1 για να ισοφαρίσουν οι Ολλανδοί με τον Βαν Ντεν Μπεργκ. Στη συνέχεια η ελληνική ομάδα ήταν καταιγιστική για να κλείσει το πρώτο οκτάλεπτο με σκορ 6-3 υπέρ της ομάδας του Θοδωρή Βλάχου.
Στο δεύτερο οκτάλεπτο, Γούνας και Βλαχόπουλος σημείωσαν τρία γκολ για να κλείσει το πρώτο ημίχρονο στο 9-5. Οι Ολλανδοί κατάφεραν να ισορροπήσουν το παιχνίδι στο 3ο οκτάλεπτο με επιμέρους σκορ 2-2, η τρίτη περίοδος έκλεισε στο 11-7.
Νωρίτερα η Κροατία νίκησε 23-2 την Τουρκία και πλέον αυτή και η Ελλάδα διεκδικούν την πρώτη θέση του ομίλου στην αναμέτρηση της Παρασκευής.
Οκτάλεπτα 6-3, 3-2, 2-2, 1-0
Ελλάδα Γενηδουνιάς 1, Φουντούλης 2, Καπότσης 1, Γούνας 2, Βλαχόπουλος 6.
Ολλανδία Βαν Ντεν Μπεργκ 1 Βίνκλχορστ 1, Λίντουτ 2, Γκοτεμάκερ 1, Γιάνσεν 2.