Βαρκελόνη 2018: Σερβία – Κροατία ο πρώτος ημιτελικός στους άνδρες

Την επανάληψη του ημιτελικού του περασμένου καλοκαιριού στο παγκόσμιο της Βουδαπέστης έχουμε στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα υδατοσφαίρισης της Βαρκελόνης στους άνδρες με τη Σερβία να αντιμετωπίζει την Κροατία.

Η Σερβία δεν άφησε κανένα περιθώριο στη δευτεραθλήτρια κόσμου Ουγγαρία, ξεκινώντας τον αγώνα με 4-0 στο πρώτο οκτάλεπτο με τους Πρλαΐνοβιτς, Φιλίποβιτς και Γιάξιτς (2) να σκοράρουν και να τελειώνουν το παιχνίδι με το… καλημέρα. Στη συνέχεια οι Σέρβοι απλά συντηρούσαν τη διαφορά (αφού πρώτο έκαναν το 5-0) με την Ουγγαρία να καταφέρνει στο τελευταίο δευτερόλεπτο να γλιτώσει το νταπλ-σκορ με γκολ του Μπατόρι στον έξτρα παίκτη για να γράψει το τελικό 8-5.
Για την Κροατία τα πράγματα ήταν πιο δύσκολα κόντρα στο σκληροτράχηλο Μαυροβούνιο που έφτασε στο ημίχρονο να προηγείται με 4-2. Η Κροατία κατάφερε να ισοφαρίσει στο 2:24 του τρίτου οκτελέπτου με τον Λόρεν Φάτοβιτς να κάνει το 5-5 και στη συνέχεια, από το 6-6, οι Κροάτες έκαναν ένα σερί 3-0 για να τελειώσουν κάπου εκεί τον προημιτελικό με το Μαυροβούνιο απλά να μειώνει σε 9-7 που ήταν και το τελικό σκορ.
Στους αγώνες κατάταξης, η Γερμανία νίκησε τη Γαλλία 12-5 και θα παίξει με την Ολλανδία που νίκησε τη Ρουμανία 12-7, για την 9η θέση. Τη 13η θέση κατέλαβε η Γεωργία που επικράτησε επί της Σλοβακίας 8-6 και την 15η η Τουρκία που νίκησε 13-12 τη Μάλτα.