ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ

ΒΕΛΙΓΡΑΔΙ 2023: Χωρίς πίεση στα ημιτελικά ο Ντούσκος

O χρυσός Ολυμπιονίκης του Τόκιο δεν δυσκολεύτηκε να προκριθεί στους 12 καλύτερους του σκιφ στο παγκόσμιο πρωτάθλημα του Βελιγραδίου και πλέον θα προετοιμαστεί για τα ημιτελικά.

Πριν από λίγο ολοκληρώθηκε η 1η προημιτελική σειρά του σκιφ και ο Στέφανος Ντούσκος έκανε την κούρσα που χρειαζόταν για να προκριθεί στον επόμενο γύρο. Ο Έλληνας πρωταθλητής ανέβαζε σιγά σιγά την ταχύτητά του και από την τρίτη θέση που ήταν στα πρώτα 500μ (1:41.88), πέρασε στην δεύτερη στα 1.000μ (3:27.31) και στα επόμενα μισά του αγώνα διατηρούσε την πρώτη θέση και τερμάτισε γρηγορότερα από όλους με 7:08.00. Το δεύτερο εισιτήριο για τα ημιτελικά κέρδισε ο Σέρβος, Νικολάι Πίνεμιφ, με 7:11.81 και το τρίτο ο Βούλγαρος, Κρίστιαν Βασιλέφ, με 7:14.57.
Οι Ολυμπιακές προκρίσεις για το αγώνισμα του σκιφ αριθμούν σε 9 και αυτό σημαίνει ότι από μία θα πάρουν όλοι όσοι προκριθούν στον Α’ τελικό και οι τρεις πρώτοι από τον Β’ τελικό.
Στα ρεπεσάζ του διπλού σκιφ γυναικών, η Σοφία Δαλίδου και η Ευαγγελία Φράγκου τερμάτισαν 6ες στην σειρά τους με επίδοση 7:16.92 και έτσι δεν προκρίθηκαν στα ημιτελικά.
Για λίγο έχασαν τα ημιτελικά οι Πέτρος Γκαϊδατζής και Αντώνης Παπακωνσταντίνου στο διπλό σκιφ ελαφρών βαρών, οι προηγούνταν μέχρι τα 1.000μ, όπου είχαν πέρασμα στα 3:20.36 αλλά έπειτα έπεσαν στην δεύτερη θέση και στα τελευταία μέτρα πριν τον τερματισμό βρέθηκαν τέταρτοι με 6:49.30. Οι Κινέζοι έκλεψαν την τελευταία θέση για την πρόκριση στα ημιτελικά με 6:49.17.
Ο Γιάννης Καλανδαρίδης και ο Θανάσης Παλαιοπάνος έδωσαν τον αγώνα τους στα προημιτελικά του διπλού σκιφ αλλά δεν κατάφεραν να πλασαριστούν μέσα στις τρεις πρώτες θέσεις για να προκριθούν στα ημιτελικά. Με το 6:59.74 τερμάτισαν στην 5η θέση.