ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ

ΒΕΛΙΓΡΑΔΙ 2023: Ολυμπιακή πρόκριση για τη δίκωπο των γυναικών

Ο στόχος επετεύχθη για την δίκωπο των γυναικών στον μικρό τελικό του παγκοσμίου πρωταθλήματος στο Βελιγράδι, αφού κατάφερε να κερδίσει την πρόκριση για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού.

Η Χριστίνα Μπούρμπου και η Ευαγγελία Αναστασιάδου που στελέχωσαν την δίκωπο χρειαζόντουσαν μία θέση από την 7η μέχρι και την 11η για να κερδίσει η βάρκα τους την Ολυμπιακή πρόκριση για την Ελλάδα. Το ελληνικό πλήρωμα έκανε έναν εξαιρετικό αγώνα και από την εκκίνηση μέχρι και τον τερματισμό δεν έχασαν το προβάδισμά τους. Στα πρώτα 500μ είχαν πέρασμα 1:43.16, στα 1.000μ 3:31.07, στα 1.500μ 5:22.90 και τελικά τερμάτισαν την κούρσα σε 7:11.94 και στην πρώτη θέση και άρα στην έβδομη στην τελική κατάταξη. Το ισπανικό πλήρωμα άσκησε μεγάλη πίεση στα τελευταία 500μ, όμως τελικά ήταν δεύτερο με 7:12.32. Η μοναδική ομάδα που δεν πήρε πρόκριση ήταν της Ιταλίας που τερμάτισε τελευταία με 7:23.85.
Στον Β’ τελικό του διπλού σκιφ ελαφρών βαρών των γυναικών, η Ζωή Φίτσιου και η Μιλένα Κοντού τερμάτισαν έκτες στην σειρά τους με 7:13.12 και κατέκτησαν την 12η θέση στον κόσμο.
Στον Γ’ τελικό του διπλού σκιφ ελαφρών βαρών των ανδρών, ο Αντώνης Παπακωνσταντίνου και ο Πέτρος Γκαϊδατζής ήταν οι ταχύτεροι με το 6:17.79 και κατέλαβαν την 13η θέση στην τελική κατάταξη.