ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ

ΒΕΛΙΓΡΑΔΙ 2023: Πρώτη δύναμη η Ολλανδία, χωρίς μετάλλιο η Ελλάδα

Η Ολλανδία διαδέχθηκε στην Βρετανία στην κορυφή του πίνακα των μεταλλίων στο παγκόσμιο πρωτάθλημα με την πρώτη θέση να κρίνεται στα αργυρά μετάλλια, ενώ η Ελλάδα δεν κατάφερε να βρεθεί σε αυτόν.

Οι Ολλανδοί από τα 2 χρυσά μετάλλια που είχαν κερδίσει πέρσι στο παγκόσμιο πρωτάθλημα του Ρατσίτσε φέτος έφτασαν τα 6 και μαζί με τα 3 αργυρά έφτασαν στην κορυφή του κόσμου σε μια πολύ σημαντική στιγμή, αφού του χρόνου είναι οι Ολυμπιακοί Αγώνες του Παρισιού. Η Ελλάδα από αυτήν την διοργάνωση εξασφάλισε 2 Ολυμπιακές προκρίσεις και αυτές ήταν στο σκιφ των ανδρών και την δίκωπο των γυναικών, ενώ το καλύτερο πλασάρισμα ήταν η 4η θέση του Στέφανου Ντούσκου στον τελικό του σκιφ. Η Χριστίνα Μπούρμπου και η Ευαγγελία Αναστασιάδου στην δίκωπο ήταν 7ες, η Ζωή Φίτσιου και η Μιλένα Κοντού στο διπλό σκιφ ελαφρών βαρών ήταν 12ες, ο Αντώνης Παπακωνσταντίνου και ο Πέτρος Γκαϊδατζής στο διπλό σκιφ ελαφρών βαρών ήταν 13οι και τα πληρώματα του διπλού σκιφ με τους Γιάννη Καλανδαρίδη και Θανάση Παλαιοπάνο και Ευαγγελία Φράγκου και Σοφία Δαλίδου ήταν 19α.
Χωρίς μετάλλιο είχε μείνει η Ελλάδα και το 2019 στο Ότεσχαϊμ της Αυστρίας.