ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ

ΒΕΛΙΓΡΑΔΙ 2023: 4ος στον κόσμο ο Ντούσκος

Απέναντι σε μεγαθήρια ο Στέφανος Ντούσκος δεν κατάφερε να βρεθεί στα μετάλλια του παγκοσμίου πρωταθλήματος και έπειτα από ένα φοβερό σπριντ τερμάτισε στην 4η θέση, χάνοντας για λίγο το χάλκινο.

Πριν από λίγο ολοκληρώθηκε ο τελικός του σκιφ στο παγκόσμιο πρωτάθλημα του Βελιγραδίου, αλλά δυστυχώς δεν ήταν η μέρα του χρυσού Ολυμπιονίκη του Τόκιο να ανέβει στο βάθρο αυτής την διοργάνωσης. Ξεκίνησε τον αγώνα του αργά, περνώντας 5ος τα 500μ με 1:38.55 και ανέβηκε στην 4η θέση στα μισά της κούρσας με 3:19.49. Στα 1.500μ εξακολουθούσε να είναι 4ος (5:02.15) και στην συνέχεια έδωσε όλες του τις δυνάμεις για να κλέψει το χάλκινο μετάλλιο από τον Νεοζηλανδό, Τόμας Μάκιντος, ο οποίος όμως διατήρησε το προβάδισμά του και με 6:40.33 τερμάτισε 3ος. Ο Ντούσκος με το 6:40.56 έμεινε τελικά 4ος και βελτίωσε την περσινή 6η θέση του.

Ο Όλιβερ Ζάιντλερ ήταν για ακόμα μία φορά εκπληκτικός. Υπερασπίστηκε τον τίτλο που κατέκτησε πέρσι στο Ρατσίτσε και κανείς από τους αντιπάλους του δεν μπόρεσε να τον απειλήσει. Ο Γερμανός προηγούταν από την εκκίνηση του τελικού μέχρι και τον τερματισμό και με 6:38.08 κέρδισε το δεύτερο χρυσό μετάλλιο της καριέρας του σε παγκόσμια πρωταθλήματα. Το αργυρό μετάλλιο κέρδισε ο Ολλανδός, Σίμον Βαν Ντορπ, που ακολούθησε τον ρυθμό του Ζάιντλερ και τερμάτισε σε 6:39.26.

Στον Δ’ τελικό του διπλού σκιφ ανδρών, ο Γιάννης Καλανδαρίδης και ο Θανάσης Παλαιοπάνος κατέλαβαν την πρώτη θέση με 6:16.75 και έτσι κατέκτησαν την 19η θέση στην διοργάνωση. Στο αντίστοιχο τελικό των γυναικών, η Σοφία Δαλίδου και η Ευαγγελία Φράγκου δεν αγωνίστηκαν και πήραν και αυτές την 19η θέση.