ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Βήμα πρόκρισης για τον Ολυμπιακό

Με γκολ του Σλίσκοβιτς, έξι δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε, η ομάδα χάντμπολ των ανδρών του Ολυμπιακού πανηγύρισε ένα σπουδαίο διπλό στην Κροατία, αφού νίκησε με 27-26 την Τρογκίρ, στο πρώτο παιχνίδι της φάσης των «32» του ευρωπαϊκού κυπέλλου!

Αποτέλεσμα, με το οποίο ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα για την πρόκριση στους «16» του θεσμού. Έτσι, το άλλο Σάββατο (2/12, 19:00), οι ερυθρόλευκοι θέλουν να υπερασπιστούν αυτό το αποτέλεσμα και να σφραγίσουν το εισιτήριο για την επόμενη φάση στην έδρα τους, στην Ηλιούπολη. Με τη νίκη αυτή, ο Ολυμπιακός διεύρυνε σε 12/12 το νικηφόρο σερί που τρέχει φέτος, σε Ελλάδα και Ευρώπη. Μεγάλος πρωταγωνιστής και πρώτος σκόρερ ο Σλίσκοβιτς, ο οποίος πέρα από το νικητήριο γκολ, σημείωσε εννιά τέρματα (έξι ο Κάβτσιτς).
Το ξεκίνημα του Ολυμπιακού στο ματς ήταν εξαιρετικό. Και αυτό, διότι στο 7:26, το σκορ ήταν 4-0 υπέρ του Θρύλου, με τέρματα των Βίντα (1:14, 7:26), Σλίσκοβιτς (4:15) και Κάβτσιτς (5:03). Στο 8:45, ο Κάβτσιτς «έγραψε» το 5-1, με τον Τζηρά να διατηρεί το +4 (2-6), με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι (11:53). Στο 15ο λεπτό, ο Κανδύλας δέχθηκε κόκκινη κάρτα και στη συνέχεια, η Τρογκίρ μείωσε σε 7-5, 8-6, 9-7 και 10-8, με τον Σλίσκοβιτς, ωστόσο, να κάνει το 14-11, στο 26:26. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και μείωσαν σε 14-13, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.
Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, η κροατική ομάδα ισοφάρισε σε 15-15, όμως ο Σλίσκοβιτς έδωσε «αέρα» δύο τερμάτων (15-17) στους ερυθρόλευκους, αφού βρήκε δίχτυα στο 36:25. Νέο γκολ του Σλίσκοβιτς (38:58) και 18-16 ο Ολυμπιακός, με τους Κροάτες να τρέχουν σερί 3-0 και να προσπερνούν (19-18). Ο Τζηράς ισοφάρισε σε 19-19, στο 45ο λεπτό, ο Σάββας έγραψε το 20-19, στο 46:14, αλλά η Τρογκίρ πέρασε ξανά μπροστά (21-20, 22-21, 23-22). Ο Σλίσκοβιτς μείωσε σε 25-24, στο 55:43 και ο Θρύλος συνέχισε το σερί του, κάνοντας την ανατροπή (25-26), με γκολ του Κάβτσιτς, στο 58:50! Οι Κροάτες ισοφάρισαν σε 26-26, 45 δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε, όμως οι «ερυθρόλευκοι» δεν το έβαλαν κάτω και με γκολ του Σλίσκοβιτς, στο 59:54, πήραν το διπλό με 27-26!
Πεντάλεπτα: 0-2, 2-5, 4-7, 8-10, 10-13, 13-14 (ημχ.) 15-16, 16-18, 19-18, 22-21, 25-23, 26-27
ΤΡΟΓΚΙΡ (Ιβάν Μλάτσιτς): Τ. Λούτσιν, Πέραν, Λούκετιν 2, Γέλιτς, Τ. Ντρνάσιν, Ράντνιτς 7, Πιτέσα 3, Λ. Ντρνάσιν, Τόκιτς 2, Τ. Λούτσιν ΙΙ, Βούλιτς 3, Βράνιες, Σμόλιο 2, Ιβανίσεβιτς, Μπράνταριτς 7, Μπάκοβιτς
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Νίκος Γραμματικός): Κοτανίδης, Τζηράς 4, Καραμπουρνιώτης, Παπαβασίλης, Βίντα 4, Τζίμπουλας, Παπαντωνόπουλος, Κανδύλας, Σλίσκοβιτς 9, Δομπρής, Πασσιάς, Μοντόρο 1, Σλαβούλιτσα, Κάβτσιτς 6, Μιχαηλίδης 1, Σάββας 2
Κόκκινες: Λ. Ντρνάσιν (2η κίτρινη, 55:21)-Κανδύλας (15:06), Δίλεπτα 4/3, Πέναλτι: 2/4-2/2