Βόλεϊ λιγκ ανδρών: 13η νίκη για τον Ολυμπιακό

Την 13η νίκη του στο πρωτάθλημα πανηγύρισε ο Ολυμπιακό διατηρώντας σταθερά το προβάδισμα στη βαθμολογίας της βόλεϊ λιγκ των ανδρών μετά και την 15η αγωνιστική.

Με τους Ιντάλγκο και Στερν να αγγίζουν το τέλειο και τον Χανδρινό στη θέση του Κουμεντάκη ο Ολυμπιακός νίκησε τον Φοίνικα Σύρου με 3-0 σετ και ανέβηκε στους 39 βαθμούς, έναντι 10 βαθμών της ομάδας της Σύρου.
Ο Φοίνικας πάλεψε να πάρει ένα σετ που θα τον κράταγε στον αγώνα αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Η ομάδα της Σύρου πάλεψε κυρίως το 2ο σετ όπου αν και βρέθηκε πίσω με 11-6 ρίσκαρε στο σερβίς, μείωσε δύο φορές στον πόντο αλλά ο Ολυμπιακός δεν της επέτρεψε να διεκδικήσει κάτι περισσότερο. Ο Ιντάλγκο είχε 13 πόντους με 10/12 τελειωμένες επιθέσεις και ο Στέρν 12/17 επιθέσεις. Γενικά ο Ολυμπιακός άγγιξε το 71% αποτελεσματικότητα στην επίθεση έναντι 49% του Φοίνικα. Από την ομάδα της Σύρου δεν υπήρξε παίκτης με διψήφιο αριθμό πόντων και πρώτος σκόρερ αλλά και κορυφαίος ήταν ο Μπράιαν με 9π.
Ο Φοίνικας μπήκε διαβασμένος στον αγώνα με προβάδισμα 6-5, αλλά το σερί 3-0 από τον Χανδρινό ο Ολυμπιακός μπήκε στη θέση του οδηγού. και με ένα ακόμα σερί από δύο επιθέσεις του Στερν και μία του Ιντάλγκο ξέφυγε 18-13. Η διαφορά συντηρήθηκε και ο Ολυμπιακός επικράτησε 25-19 με το χαμένο σερβίς του Πετσιά.
Ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά στο 2ο σετ αγγίζοντας το τέλει στην επίθεση και σε αυτό συνέβαλαν και  οι Παγιένκ, Τζούριτς με τους πρώτους χρόνους. Οι «ερυθρόλευκοι» με νέο σερί 3-0 προηγήθηκαν 8-3 και αργότερα 11-6. Με τον Μπράιαν να ρισκάρει στο σερβίς να κερδίζει και άσσο ο Φοίνικας έκανε σερί 3-0 και μείωσε 11-9. Στο πιο ωραίο κομμάτι του παιχνιδιού οι δύο ομάδες είχαν καλές στιγμές. Ο Φοίνικας μείωσε 21-20 με τους Ασπιώτη, Μπαρμπούνη, Τσέιβερς αλλά ο Ολυμπιακός με τους Ιντάλγκο Τζούριτς πήραν τους καθοριστικούς πόντους για το 25-23 και το 2-0.
Στο 3ο σετ ο Ολυμπιακός επικράτησε πιο εύκολα καθώς από την αρχή με τους Παγιένκ, Τζούριτς να είναι ανίκητοι στο φιλέ έδωσαν προβάδισμα 10-5. Η διαφορά συντηρήθηκε και αυξήθηκε με την επίθεση του Χανδρινού και τον άσσο του Κομητούδη στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα για το 19-11. Ο αγώνας έκλεισε 25-17 με την επίθεση του Ζουπάνι.