Βόλεϊ λιγκ ανδρών: Σούπερ ματς στο Ρέντη, νικητής ο Ολυμπιακός

Εξαιρετικός αγώνας βόλεϊ έγινε στο Ρέντη με την ομάδα του Ολυμπιακού να επικρατεί δύσκολα 3-1 επί του μαχητικού Άθλου Ορεστιάδας για την 3η αγωνιστική της βόλεϊ λιγκ των ανδρών.

Οι ερυθρόλευκοι νίκησαν δύσκολα την ακριτική ομάδα η οποία παρότι αγωνίστηκε χωρίς τον Βραζιλιάνο διαγώνιο Ρενάν Μπουιάτι (έπαθε τροφική δηλητηρίαση) κοντράρισε στα ίσια το παιχνίδι και στις λεπτομέρειες έχασε την ευκαιρία να το πάει στο τάι μπρέικ.
Ο Ολυμπιακός με το νέο τρίποντο οδηγεί την κούρσα του πρωταθλήματος έχοντας 9 βαθμούς στη βαθμολογία, ενώ ο Άθλος του απέσπασε το πρώτο σετ και τον απείλησε με την πρώτη βαθμολογική απώλεια.
Ο Ολυμπιακός με τον αέρα των προκριματικών του τσάμπιονς λιγκ και με τον Χανδρινό αντί του Κουμεντάκη στο βασικό σχήμα προηγήθηκε σχετικά εύκολα με 2-0 σετ και 16-11 στο 3ο σετ αλλά εκεί ο αγώνας πήρε «φωτιά».
Όλα ξεκίνησαν από μία επίθεση του Ιρανού Μπέικ του Άθλου που με επίθεση μείωσε 16-12. Ο Ιρανός κάτι είπε στον Δημήτρη Κομητούδη μετά από το μπλοκ άουτ που κέρδισε και ακολούθησε ένταση. Το σκορ έγινε 17-13. Η Ορεστιάδα μπήκε στον αγώνα με το σερβίς του Αλεξάκη πήρε άσσο και χάλασε την υποδοχή του Ολυμπιακού. Οι ακρίτες πήραν διαδοχικά μπλοκ και μείωσαν 17-16 σε μία στιγμή που ο Ντανιέλ Καστελάνι έκανε ροτέισον. Ο αγώνας απέκτησε ένταση και πάθος. Ο Άθλος έκανε ένα ακόμα εντυπωσιακό σερβίς με το σερβίς του Ρίστιτς και από το 19-17 έκανε σερι 4-0 για το 19-21. Με τους Ρίτσιτς, Μπέικ και Ράμος που πήρε τη θέση του Μπουιάτι ο Άθλος κράτησε το προβάδισμα και έκλεισε το σετ με επίθεση του Μπέικ 25-23.
Συναρπαστικό ήταν και το 4ο σετ. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο. Ο Άθλος πίστεψε στην ισοφάριση, πίεσε στο σερβίς και έπαιξε γρήγορα στο φιλέ. Στο 15-15 πάλι ο Αλεξάκης με το σερβίς του έκανε τη ζημιά στην υποδοχή του Ολυμπιακού. Ο Άθλος με δύο μπλοκ και κόντρα του Ρίστιτς έκανε σερί 19-15 και έτρεχε προς την ισοφάριση. Ο Γκουσταβάο μείωσε 16-19.
Ο Κουμεντάκης που μπήκε αλλαγή έδειξε τη μεγάλη του κλάση. Πήγε στη θέση του σερβίς και με άσσο αλλά και χαλασμένες υποδοχές του Άθλου έκανε συνολικό σερί 5-0. Ο Ολυμπιακός προσπέρασε 20-19, ενώ νωρίτερα στο 18-19 ο πρώτος διαιτητής Κώστας Βουδούρης έδωσε ως «μη γενόμενη» αμφισβητούμενη φάση προκαλώντας τις διαμαρτυρίες των φιλοξενουμένων. Ακολούθησαν μεγάλες μάχες στο φιλέ μέχρι το 23-23 και τελικά με το μπλοκάρισμα του Ράμος και του Μπέικ από τον Τζούριτς τελείωσε το σετ 25-23 και 3-1 για τον Ολυμπιακό.