Βόλεϊ λιγκ ανδρών: Χρειάστηκε μόνο 73 λεπτά

Ο Ολυμπιακός επέστρεψε στις νίκες στο πρωτάθλημα και με νίκη 3-0 σετ επί της Κηφισιάς έπιασε τους 20 βαθμούς και πλέον περιμένει το αποτέλεσμα του ντέρμπι μεταξύ του Φοίνικα και του Παναθηναϊκού που θα γίνει αύριο.

Στα δύο πρώτα σετ ο Ολυμπιακός επικράτησε εύκολα. Αμφίρροπος ήταν ο αγώνας στο 3ο σετ όπου η Κηφισιά πάλεψε για να πάρει το σετ που θα την έβαζε στον αγώνα, όμως, ο Ολυμπιακός είχε περισσότερες λύσεις στην επίθεση και απέφυγε τα λάθη στο φινάλε. Απουσιάσε ο Παγιένκ από τον Ολυμπιακό και τη θέση του πήρε ο Ανδρεάδης.

Στο πρώτο σετ του αγώνα ο Ολυμπιακός εκμεταλλευόμενος το πιεστικό σερβίς και την κόντρα μπάλα προηγήθηκε με 6-3, όμως ο Κωτσάκης με διαδοχικούς πόντους μείωσε 6-5 έφερε ξανά την Κηφισιά στο -1, 6-5. Οι γηπεδούχοι στη συνέχεια με τον Τέπαν να τελειώνει μπάλες και τους Μίχαλι και Κωτσάκη να καρφώνουν άουτ έφτασε σε νταμπλ σκορ 12-6.  Η Κηφισιά δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον ρυθμό του Ολυμπιακού καθώς έκανε πολλά λάθη στην επίθεση και δεν είχε αποτελεσματικότητα στο side out. Οι πρωταθλητές συνέχισαν με το «γκάζι πατημένο» και με ισχυρό σερβίς και μπλοκ κατέκτησαν το σετ με 25-11 με συνεχόμενους άσους του Ζουπάνη.

Ο Ολυμπιακός μπήκε «φουριόζος» και στο δεύτερο σετ και από νωρίς μπήκε σε «θέση οδηγού» 6-2. Η Κηφισιά έβγαλε αντίδραση και με τον Σπηλιώτη να τελειώνει τρεις συνεχόμενες μπάλες από το κέντρο μείωσε 9-7. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν «στροφές» και με επιθέσεις του Πέριτς και πέναλτι του Ανδρεάδη πήραν διαφορά ασφαλείας 14-8. Ο Ολυμπιακός έφτασε μέχρι το +8 (17-9) με τον Τέπαν, η Κηφισιά μείωσε 19-13 με τους Λινάρδο και Παπαδόπουλο, όμως οι γηπεδούχοι έκλεισαν το σετ με 25-18 με επίθεση του Δαλακούρα.

Στο 3ο σετ η Κηφισιά μπήκε «μεταμορφωμένη» και με τους παίκτες του Γιάννη Ορφανού να βγάζουμε ενέργεια προηγήθηκε 6-2 μετά από φάση διαρκείας και έξυπνο τελείωμα του Μίχαλι. Ο Ολυμπιακός ανέβασε την απόδοσή του και με τον Μιγιαλοβιτς να παίρνει διαδοχικούς πόντους μείωσε 8-7.
Ο Παπαδόπουλος «ξεκόλλησε» την Κηφισιά με κερδισμένο μπλοκ άουτ, ενώ στη συνέχεια η φοβερή άμυνα του Σωνάκη έφερε αποτέλεσμα καθώς ο Αμπράο διαμόρφωσε το 10-7. Ο Ολυμπιακός όμως με συνεχόμενους πόντους έφερε το σετ στα ίσα 10-10 με τον Ανδρεάδη. Η ομάδα των βορείων προαστίων έβγαλε «πείσμα» και με τον Βραζιλιάνο ακραίο της προσπέρασε 13-11. Οι πρωταθλητές με τον Πέριτς στο σερβίς έκαναν την αντεπίθεση τους και πήραν ξανά τα «ηνία» 16-14. H Κηφισιά στην καλύτερη φάση του αγώνα μείωσε 19-18 μετά από πόντο του Αμπράο, όμως ο Ολυμπιακός άντεξε στην πίεση και μετά από «μάχη» πόντο με πόντο έφτασε σε διπλό ματς μπολ 24-22 με τον Τέπαν.
Η Κηφισιά έμεινε ζωντανή καθώς ο Ανδρεάδης είχε επαφή στο φιλέ, με τον Μιγιαίλοβιτς να τελειώνει το παιχνίδι 25-23 με κερδισμένο μπλοκ άουτ

Τα σετ: 3-0 (25-11, 25-18, 25-23) σε 73΄.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Αλμπέρτο Τζιουλιάνι): Στιβαχτής, Μιχαήλοβιτς 11 (10/21επ., 1 άσσος, 80%υπ., 67%αρ.), Ανδρεάδης 5 (4/5επ., 1 μπλοκ), Τέπαν 13 (12/22επ., 1 άσσος), Ζουπάνης 9 (5/8επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Πέριτς 17 (13/25επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι, 79%υπ., 43%αρ.) / Ζήσης (λ. – 89%υπ., 56%αρ.), Χαραλαμπίδης, Τζιάβρας (λ), Δαλακούρας 1 (1/2επ., 50%υπ., 25%αρ.), Εφραιμίδης 1 (1/1επ.).

Α.Ο.Π.ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Γιάννης Ορφανός): Ντε Βέιερ, Αμπράο 8 (8/18επ., 67%υπ., 50%αρ.), Κωτσάκης 2 (2/11επ., 75%υπ., 62%αρ.), Σπηλιώτης 5 (5/10επ.), Λινάρδος 6 (5/8επ., 1 μπλοκ), Μιχάλι 7 (6/21επ., 1 μπλοκ) / Σωνάκης (λ. – 78%υπ., 56%αρ.), Κοντοστάθης (λ. – 67%υπ., 17%αρ.), Κασαμπαλής 1 (1/2επ.), Παπαδόπουλος Γ. 5 (5/10επ.), Κωστόπουλος.