Βόλεϊ λιγκ ανδρών: Με το σερβίς ο ΠΑΟΚ πέρασε από το Ηράκλειο

Ο ΠΑΟΚ με όπλα το σερβίς και το μπλοκ και μεγάλο πρωταγωνιστή τον Θεόδωρο Βουλκίδη νίκησε στο Ηράκλειο τον ΟΦΗ με 3-1 σετ και σημείωσε την τρίτη νίκη του μετά την 4η αγωνιστική στη βόλεϊ λιγκ των ανδρών. Ο δικέφαλος έπιασε τους 9 βαθμούς, ενώ ο ΟΦΗ γνώρισε την τρίτη του ήττα στο πρωτάθλημα.

Ο ΠΑΟΚ είχε εντυπωσιακές επιδόσεις στο σερβίς με 6 άσους μόνο στο 1ο σετ και 11 συνολικά. Επιθετικά ξεχώρισαν Βαν ντε Ντρις και Ράπτης, την υποδοχή σήκωσαν κυρίως ο Σωτηρίου με τον Ράπτη, ενώ ο Γουόλς έκανε τη διαφορά στην ανάπτυξη. Γενικά ο ΠΑΟΚ με εξαίρεση το μπλακ άουτ που είχε στο 16-16 του 3ου σετ έκανε εξαιρετική εμφάνιση.

Ο ΟΦΗ μπήκε πολύ άσχημα στον αγώνα με κακή υποδοχή και την γρήγορη απώλεια του 1ου σετ. Σταδιακά ισορρόπησε χωρίς ποτέ να ανεβάσει την υποδοχή του σε ανταγωνιστικά επίπεδα και μοιραία δε μπόρεσε να έχει συνέχεια η καλή εμφάνιση του 3ου σετ και η μείωση του σκορ σε 1-2 σετ.

Η γνώμη του πάγκου

Κώστας Δεληκώστας (προπονητής ΟΦΗ): «Είπαμε ότι με τις 4 πρώτες ομάδες, για να πάρουμε κάτι πρέπει αυτές να είναι σε κακή μέρα και εμείς στην καλύτερη μας μέρα. Δεχθήκαμε πολλούς άσους το πρώτο σετ, κυρίως απο το Ράπτη. Κάναμε λάθη και σε μέτρια σέρβις. Αυτό είναι πρωτοφανές για μας, γιατί εμείς είμαστε καλοί στην υποδοχή. Στο μπλοκ πάνω στο φιλέ ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος. Αυτό φάνηκε στα δυο πρώτα σετ. Κάναμε ένα ξέσπασμα στο τρίτο σετ, στο μπλοκ άμυνα και στο σέρβις του Σικούκου και το πήραμε, αλλά δεν μας έδωσε κάτι περισσότερο».

Γιόσκο Μιλενκόσκι (προπονητής ΠΑΟΚ): Νομίζαμε ότι θα είναι εύκολο, αλλά δεν είναι εύκολο. Ο ΟΦΗ έχει καλή ομάδα, 4 ξένους, είναι δύσκολο γήπεδο εδώ. Είναι πολύ δύσκολο να παίξεις. Αλλά εμείς παίξαμε καλά. Είχαμε καλό σέρβις και καλό μπλοκ. Συγχαρητήρια στους παίκτες μας και στον ΟΦΗ. Ηταν ένα καλό παιχνίδι. Εμείς θέλουμε να παλέψουμε όλους τους τίτλους. Έχουμε και την Ευρώπη. Την Τετάρτη πηγαίνουμε να παίξουμε τη ρεβάνς στη Βουλγαρία. Και εκεί δεν είναι εύκολα. Έχουμε παιχνίδια σε κάθε 2-3 μέρες. Περιμένουμε πίσω και τον Γιόρνα. Νομίζω είμαστε σε ένα καλό δρόμο και θα είναι μια καλή σεζόν για τον ΠΑΟΚ».

Τα σετ: 1-3 (18-25, 19-25, 25-20, 13-25)

ΟΦΗ (Κώστας Δεληκώστας): Τζαρβις 9π. (7/25επ., 2 μπλοκ, 58%υπ., 26%αρ.), Χήρας 3 (2/5επ., 1 μπλοκ), Σικούκου 20 (17/41επ., 2 μπλοκ, 1 άσος), Αντάμι 3 (3 μπλοκ), Βαϊόπουλος 6 (4/8επ., 2 μπλοκ), Ροντρίγκο Αμπράο 9 (7/18επ., 1 μπλοκ) / Τσαδήμας (λ. – 63%υπ., 50%αρ.), Αραμπόπουλος, Τσαλικιάν, Καφαντάρης, Δαρίδης Α. (λ).
ΠΑΟΚ (Γιόσκο Μιλενκόσκι): Κόστα 8π. (6/9επ., 1 μπλοκ, 1 άσος), Γουόλς 5 (2/2επ., 1 μπλοκ, 2 άσοι), Βουλκίδης 14 (9/14επ., 3 μπλοκ, 2 άσοι), Σωτηρίου 6 (3/10επ., 2 μπλοκ, 1 άσος), Ράπτης 16 (13/29επ., 2 μπλοκ, 1 άσος, 54%υπ., 31%αρ.), Βαν Ντε Ντρις 18 (14/34επ., 3 μπλοκ, 1 άσος) / Κοκκινάκης (λ. – 75%υπ., 44%αρ.), Γάτσης, Τακουρίδης.