Βόλεϊ λιγκ ανδρών: Μεγάλη νίκη για την Καλαμάτα

Στην 4η θέση της βαθμολογίας της βόλεϊ λιγκ των ανδρών φιγουράρει η Καλαμάτα μετά την σπουδαία νίκη με ανατροπή επί του Φοίνικα Σύρου για την 4η αγωνιστική της βόλεϊ λιγκ των ανδρών.

Με πρωταγωνιστές τον Αμερικανό Ράιαν Κόενεν και τον Αργεντινό Οκάμπο Ροντρίγκο ο ΑΟ Καλαμάτα 80 έκανε την υπέρβαση και παρότι έχανε 2-1 με αντεπίθεση διαρκείας πήρε την πρώτη νίκη στην έδρα του στη βόλεϊ λιγκ και τη δεύτερη συνεχόμενη και ανέβηκε στην 4η θέση της βαθμολογίας με 6 βαθμούς.
Ο Φοίνικας Σύρου παρότι έχανε με 1-0 σετ (προηγήθηκε 24-23 και 27-26 αλλά με επίθεση του Μαντέκα και δύο λάθη από Γαλιώτο, Μπράιαν η Καλαμάτα έκανε σερί 3-0 και πήρε το σετ 29-27), πήρε εύκολα το 2ο και το 3ο σετ. Από εκεί και πέρα έβγαλε κούραση, έχασε την ποιότητα της υποδοχής και είχε πρώτους σκόρερ τους Ασπιώτη και Μάια Γκόμεζ με 29 και 17 πόντους αντίστοιχα.
Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος στο ξεκίνημα του αλλά στο 13-13 ο Φοίνικας με σερβίς του Μάια Γκόμεζ έκανε σερί 4-0 και ξέφυγε 13-17. Απάντησε η Κηφισιά με Κοένεν, Οκάμπο και ισοφάρισε 19-19, ακολούθησε μάχη πόντο. Ο Ντάκα έδωσε δύο καλές λύσεις για τον Φοίνικα που έφτασε στο 23-24 αλλά ο Χριστόφας ισοφάρισε και ο Οκάμπο με άσσο έκανε το 25-24. Ο Μπαρμούνης και ο Γκόμεζ έβαλαν πάλι μπροστά τον Φοίνικα (26-27) αλλά η Καλαμάτα με σερί 3-0 με την επίθεση του Μαντέκα και τα λάθη των Γαλιώτου, Μπράιαν έκανε το 29-27 και το 1-0 σετ.
Παρά την απώλεια του 1ου σετ ο Φοίνικας κράτησε τη συνοχή του. Με την υποδοχή να βελτιώνεται και τον Γαλιώτο να παίζει με τον Ασπιώτη ο Φοίνικας είχε τον σίγουρο πόντο και πήρε άνετα το 2ο σετ αφού έκανε δύο μεγάλα σερί 4-0 για το 25-13 και το 1-1 σετ.
Το σετ της ανατροπής ήταν το 3ο με την Καλαμάτα να μπαίνει δυνατά, να προηγείται 5-1 με το σερβίς του Αλεξάκη και 12-4 με σερί Δαλακούρα αλλά από εκεί και πέρα ήρθαν τα πάνω κάτω. Η είσοδος του Κουτσομύτη στη θέση του Γκόμεζ αποδείχτηκε η αλλαγή ανατροπής για τον Φοίνικα. Ο 25χρονος ακραίος που αποκτήθηκε το καλοκαίρι από τον Κέρκη Σάμου πήρε καθοριστικούς πόντους για τον Φοίνικα και μάζεψε και την υποδοχή. Με δύο σερί 4-0 ο Φοίνικας ισοφάρισε 16-16, ενώ στο 22-22 με σερί 3-0 από δύο επιθέσεις του Ασπιώτη και άσσο του Ντάκα έκλείσε το σετ 22-25 για το 1-2.
Μάχη έγινε και στο 4ο σετ. Με όπλο το μπλοκ των Αλεξάκη, Οκάμπο η Καλαμάτα ξέφυγε 13-9 και αργότερα 17-12 και 21-17 με τον Δαλακούρα. Ο Ασπιώτης και ο Μπράιαν έκαναν σερί 4-0 για το 21-21 αλλά η Καλαμάτα με μπλοκ του Κοένεν και επίθεση του Οκάμπο έκλεισε το σετ 25-23 για το 2-2.
Στο 5ο σετ η Καλαμάτα απελευθερώθηκε. Με σέρβερ τον Δαλακούρα και κόντρα επιθέσεις από Κοένεν, Οκάμπο ξέφυγε 5-1. Ο Φοίνικας μείωσε 11-9 με τον Ασπιώτη αλλά με δύο επιθέσεις του Κοένεν και δύο του Οκάμπο κρίθηκε το σετ με 15-11 δίνοντας τη μεγάλη νίκη στην Καλαμάτα με 3-2 σετ.