ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ

Βόλεϊ λιγκ ανδρών: Μεγάλο διπλό της Κηφισιάς στη Σύρο

Τεράστια νίκη της Κηφισιάς στη Σύρο με 3-2 σετ επί του Φοίνικα αλλάζει άρδην το σκηνικό στο πρωτάθλημα βόλεϊ λιγκ των ανδρών και βάζει φωτιά στον βαθμολογικό πίνακα.

Με φοβερό σερβίς, κρυφό όπλο το μπλοκ άμυνα και μεγάλους πρωταγωνιστές τους τέσσερις ξένους της (Οκοσάνοβιτς, Μαΐκόν, Τσέιβερς και Ρικάρντο) η Κηφισιά νίκησε δίκαια, ενώ παραλίγο να φύγει και με το τρίποντο αλλά ο Φοίνικας με νύχια και με δόντια πήρε το 4ο σετ και οδήγησε το ματς στο τάι μπρέικ. Μεγάλο παιχνίδι και από τον Στιβαχτή που καθοδήγησε άψογα την ομάδα, ενώ και ο Κοντοστάθης παρά τα λάθη στην υποδοχή σε σημεία που δεν ήταν κρίσιμα βοήθησε τα μέγιστα και σε υποδοχή και σε άμυνα.
Ο Φοίνικας προβλημάτισε με αυτή την ήττα. Η υποδοχή του ήταν πολύ κακή ειδικά σε κρίσιμα σημεία που κρίθηκε ο αγώνας στο 3ο και στο 5ο σετ.
Η Κηφισιά αντίθετα είχε διάρκεια, επιμονή και θύμισε την παλιά καλή ομάδα. Νίκησε για πρώτη φορά εκτός έδρας στο εφετινό πρωτάθλημα και έπιασε τον Παναθηναϊκό και τον Μίλωνα στη 3η θέση με 10 βαθμούς. Αντίθετα ο Φοίνικας ΟΝΕΧ έμεινε στην 6η θέση με 8 βαθμούς, -6 από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό.

Η γνώμη του πάγκου

Δημήτρης Καζάζης (προπονητής Φοίνικα): «Είναι ξεκάθαρο ότι η Κηφισιά έπαιξε πολύ ελεύθερα. Με το σερβις μας χαλάσαμε την υποδοχή της. Εμείς ήμασταν κακοί στη χάι μπολ. Δεν μπορούσαμε να αντιμετωπίσουμε σε δύσκολες επιθέσεις των αντιπάλων μας να κάνουμε το μπλοκ-άμυνα. Είναι κάτι που το δουλεύουμε συνεχώς, αλλα δεν μπορέσαμε να το κάνουμε απέναντι στην Κηφισιά. Στα κρίσιμα σημεία η Κηφισιά ήταν πιο αποφασιστική και νίκησε δίκαια».

Κώστας Χριστοφιδέλη (προπονητής Κηφισιάς): «Είναι μία πολύ μεγάλη και σημαντική νίκη για την Κηφισιά, απέναντι σε έναν αντίπαλο, που εκ των πραγμάτων έχει διαφορετικούς στόχους από εμάς.Εμείς για 2 εβδομάδα συνεχίζουμε να αντιλαμβανόμαστε ποια πρέπει να είναι η φιλοσοφία μας. Οι αθλητές μου δειχνουν πρόοδο. Κάναμε ακόμα ένα βήμα μπροστά και είναι πολύ ευχαριστημένος. Πάντα είμαι απαιτητικός, πάντα προσπαθώ για το καλύτερο. Αν στο 4ο σετ παίζαμε με μεγαλύτερη διαύγεια ίσως να μπορούσαμε να πάρουμε το παιχνίδι πιο εύκολα. Υπάρχουν στοιχεία που πρέπει ακόμα να βελτιώσουμε. Υπάρχουν διαστήματα που παίζουμε καλά και διαστήματα που κάνουμε παιδικά λάθη.Όσο κρατάμε τη μπάλα στον αέρα μπορούμε να κοιτάμε όλες τις ομάδες στα μάτια. Αφιερώνουμε τη νίκη στον Νίκο Τσάπο ο οποίος έχασε πριν λίγα 24ωρα τον πατέρα του».

Τα σετ: 2-3 (25-21, 19-25, 23-25, 29-27, 10-15) σε 138′

ΑΟ ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Δημήτρης Καζάζης): Μιχάλοβιτς 22 (20/43 επ., 2 μπλοκ), Χαραλαμπίδης, Ιερεσουέλο 3 (3/6 επ.), Κλίνκενμπεργκ 11 (11/20 επ., 59% υπ. – 38% άριστες), Τζούριτς 17 (7/9 επ., 5 άσοι, 5 μπλοκ), Φρομ 21 (14/22 επ., 3 άσοι, 4 μπλοκ, 52% υπ. – 28% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ, 58% υπ. – 36% άριστες), Παπαλεξίου 6 (5/10 επ., 1 άσος), Γαλιώτος 2 (1/3 επ., 1 άσος).

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Κώστας Χριστοφιδέλης): Οκοσάνοβιτς 24 (20/33 επ., 4 άσοι), Στιβαχτής, Ρικάρντο 16 (13/27 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 39% υπ. – 17% άριστες),Σπηλιώτης 3 (1/5 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Μορέιρα 15 (12/13 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ), Τσάβερσ 21 (19/39 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ, 50% υπ. – 35% άριστες) / Κοντοστάθης (λ, 59% υπ. – 38% άριστες), Παπαδόπουλος, Φιλιππακόπουλος 1 (1 μπλοκ).