Βόλεϊ λιγκ ανδρών: Νίκη για τον Ολυμπιακό στην αυλαία της 4ης αγωνιστικής

Χωρίς να ανεβάσει στροφές και με πρώτους σκόρερ τους Στερν, Ιντάλγκο ο Ολυμπιακός νίκησε στο γυμναστήριο των Καλυβίων τον Αριστοτέλη με 3-0 σετ στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία για την 4η αγωνιστική της βόλεϊ λιγκ.

Ο Αριστοτέλης αγωνίστηκε χωρίς τον Κώστα Προύσαλη που έχει πρόβλημα με τη μέση του ενώ για ένα ακόμα ματς αγωνίστηκε με τρεις ξένους από τους τέσσερις συνολικά που έχει στη δύναμη του. Η ομάδα της Σκύδρας το πάλεψε μέχρι τον 10ο πόντο κάθε σετ αλλά από εκεί και πέρα ο Ολυμπιακός έδειχνε την ανωτερότητα του και την πληρότητα του ως ομάδας.
Στο ξεκίνημα ο αγώνας ήταν αμφίρροπος με τον Αριστοτέλη να προσπερνάει μάλιστα με 9-8. Τα σερβίς του Λινάρδου και το σερί με 3-0 έβαλαν τον Ολυμπιακό μπροστά με 11-9 ενώ λίγο αργότερα με το σερβίς του Στερν και τις επιθέσεις του Ιντάλγκο έγινε το 14-10. Το +4 διατηρήθηκε μέχρι το 17-13. Ηταν η στιγμή που ο Ρόχας έχασε το σερβίς (18-13) και ο Τράβιτσα με το σερβίς του άνοιξε σερί 4-0 για το 21-13. Το σετ έκλεισε με δύο πόντους του Παγιένκ για το 25-18.

Στο 2 σετ ο Αριστοτέλης έμεινε κοντά μέχρι το 5-5 αλλά με δύο άσους του Λινάρδου και ένα λάθος του Σαρικεΐσογλου έγινε το 8-5. Ο Ολυμπιακός κράτησε το άνετο προβάδισμα 3-5 πόντων και με τον Ιντάλγκο έκλεισε το σετ 25-19.
Ίδια εικόνα και στο 3ο σετ όπου ο Αριστοτέλης το πάλεψε μέχρι το 8-8. Ο Δαλακούρας με επίθεση και το λάθος του Ρόχας έφεραν προβάδισμα για τον Ολυμπιακό 10-8. Ο Αριστοτέλης στη καλύτερη στιγμή του στον αγώνα προσπέρασε 16-15 με τον άσσο του Ρόχας αλλά ο Ολυμπιακός απάντησε με σερί 4-0 χάρις του Δαλακούρα, Στερν και ξέφυγε 19-16. Ο αγώνας τελείωσε με το λάθος του Ρόχας για το 25-20 και το 3-0 σετ.

Τα σετ: 0-3 (18-25, 19-25, 20-25) σε 80΄

ΦΕΣ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΣΚΥΔΡΑΣ (Παναγιώτης Σδραυκάκης): 9π. (8/23επ., 1 μπλοκ), Φλόρες Τζάκσον 8 (8/16επ., 57%υπ., 24%αρ.), Ρόχας 6 (3/6επ., 2 μπλοκ, 1 άσος), Τσέλιος 5 (2/6επ., 1 μπλοκ, 2 άσοι), Σαρικεΐσογλου 11 (9/16επ., 2 μπλοκ, 41%υπ., 29%αρ.), Βλαχόπουλος / Συναδινός (λ. – 45%υπ., 32%αρ.), Παντακίδης, Παπαγεωργίου, Παλαιολόγος.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Αλμπέρτο Τζιουλιάνι): Παγιένκ 6π. (5/6επ., 1 άσος), Στερν 15 (12/23επ., 2 μπλοκ, 1 άσος), Τράβιτσα 3 (2 άσοι, 1 μπλοκ), Δαλακούρας 4 (4/9επ., 56%υπ., 44%αρ.), Λινάρδος 6 (2/5επ., 1 μπλοκ, 3 άσοι), Ιντάλγκο 13 (10/15επ., 2 μπλοκ, 1 άσος) / Τζιάβρας (λ. – 58%υπ., 37%αρ.).

To υπόλοιπο πρόγραμμα της 4ης αγωνιστικής

17:00 Γυμναστήριο ΒΑΚ Ηρακλείου: ΟΦΗ – ΠΑΟΚ
Διαιτητές: Αγγελίδης, Καραπουλάκης, Παρατηρητής: Βλαχάκης, Επόπτες: Μανωλάκης, Συκάς, Γραμματεία: Αβραμοπούλου.
21:15 Γυμναστήριο Αγίου Θωμά Μαρούσι (κεκλεισμένων θυρών): Παναθηναϊκός – ΑΟ Φοίνικας Σύρου
Διαιτητές: Βουδούρης, Γεροθόδωρος, Παρατηρητής: Ράπτης, Επόπτες: Αρβανίτης, Βαρατάσης, Γραμματεία: Καρατζογλίδου.
21:30 Γυμναστήριο Ζηρίνειο Κηφισιάς: ΑΟΠ Κηφισιάς – ΑΟΝΣ Μίλων
Διαιτητές: Κουτσούλας, Ράντσιου, Παρατηρητής: Ιορδανίδης, Επόπτες: Κατσιάρας, Τσίτσικας, Γραμματεία: Θεοδωρίδου.
Κυριακή 13 Νοεμβρίου 2022
18:00 Γυμναστήριο «Αλέξανδρος Νικολαΐδης» Πολίχνης 18:00: Πήγασος Πολίχνης – ΑΣ Άθλος Ορεστιάδας
Διαιτητές: Γεωργιάδης Εμ., Βασιλειάδης, Παρατηρητής: Μιχελινάκης, Επόπτες: Λούμσι, Παπαδοπούλου, Γραμματεία: Δεληκωστίδου.