Βόλεϊ λιγκ ανδρών: Ο Ολυμπιακός έκανε το 2/2 στην Πυλαία

Ένα εικοσιτετράωρο μετά τις γυναίκες και οι άνδρες του Ολυμπιακού επικράτησαν επί του ΠΑΟΚ για τη 10η αγωνιστική στην Πυλαία και παρέμειναν στην πρώτη θέση της βόλεϊ λιγκ των ανδρών και στο +1 από τον Παναθηναϊκός.

του Δημήτρη Τυχάλα

Για τον ΠΑΟΚ ήταν η πρώτη του ήττα μετά από 5 σερί νίκες (είχε χάσει τα τρία πρώτα ματς της σεζόν) σε ένα… τρελό παιχνίδι, όπου μίλησε η ποιότητα και η προσωπικότητα των παικτών του Ολυμπιακού (ειδικά στο τρίτο σετ όπου κρίθηκε ουσιαστικά ο νικητής). Οι ερυθρόλευκοι κυριάρχησαν στο φιλέ (16-6 τα μπλοκ), αλλά έχασαν ένα σετ από σερβίς (27 για 4 άσους, 17 για 4 άσους ο ΠΑΟΚ), είχαν όμως +10% στην επίθεση (52% έναντι 42%) και χαώδη διαφορά σε αποτελεσματικότητα μετά από καλή υποδοχή (42% ο ΠΑΟΚ, 64% ο Ολυμπιακός).
Κι όμως παρόλα αυτά ο ΠΑΟΚ αντέδρασε μετά το 0-1, ισοφάρισε σε 1-1 και πιέζοντας από το σερβίς βρέθηκε να προηγείται με 19-14 και 20-15 στο γ’ σετ! Εκεί όμως μίλησε και πάλι το ερυθρόλευκο μπλοκ, ο ΠΑΟΚ δεν βρήκε λύσεις από σχεδόν κανέναν και το ματς γύρισε (21-22) με το μπλοκ των Τζούριτς, Ιντάλγκο στον Βαν Ντεν Ντρις να διαμορφώνει το 24-26.
Ο Μιλένκοσκι (που βρήκε λύσεις για πρώτη φορά φέτος από τον Λινάρδο) πέρασε στις αρχές του δ’ σετ τον Γαλιώτο, ο ΠΑΟΚ αντέδρασε μετά το 5-8 και είχε το προβάδισμα στο 20-19 με τον τεχνικο του όμως να παίρνει αχρείαστο βεβιασμένο τσάλεντζ σε φάση που ήταν ανοικτή (ζήτησε 4 μπαλιές, αλλά υπήρχε επαφή στο μπλοκ) και μετά τα σερβίς του Κουμεντάκη έφεραν το 21-24. Ο ίδιος με άουτ επίθεση έκανε το 23-24, ο Ιντάλγκο δεν τελείωσε τη επόμενη επίθεση αλλά ο Τρούχτσεφ σε εύκολη άμυνα έστειλε τη μπάλα στο φιλε κι ο Ιντάλγκο νίκησε τον Γαλιώτο για το 23-25. Διακύμανση:
1ο σετ: 7-8, 13-16, 17-21, 21-25
2ο σετ: 8-4, 16-11, 21-18, 25-22
3ο σετ: 8-6, 16-12, 21-17, 24-26
4ο σετ: 5-8, 15-16, 20-21, 23-25

Τα σετ: 1-3 (21-25, 25-22, 24-26, 23-25) σε 115′

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 4 άσσους, 42 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 42 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 4 άσσους, 51 επιθέσεις, 26 μπλοκ και 36 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΟΚ (Γιόσκο Μιλένκοσκι): Φαν Χάρντερεν 12 (10/23 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 41% υπ.-27% άριστες), Μπλάνκεναου 1 (1/2 επ.), Γάτσης (0/2 επ.), Τακουρίδης 2 (2/7 επ.), Τρούχτσεφ 10 (9/21 επ., 1 άσος, 63% υπ.-41% άριστες), Βαν Ντεν Ντρις 18 (15/36 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ, 70% υπ.-55% άριστες), Λινάρδος 9 (5/8 επ., 1 άσος, 3 μπλοκ), Γαλιώτος.
Ολυμπιακός (Ντανιέλ Καστελάνι): Στερν 18 (16/31 επ., 2 μπλοκ), Γκουστάβο 9 (4/8 επ., 5 μπλοκ), Κουμεντάκης 17 (12/26 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ, 68% υπ.-52% άριστες), Τράβιτσα 2 (0/2 επ., 2 μπλοκ), Τζούριτς 10 (4/10 επ., 1 άσος, 5 μπλοκ), Ιντάλγκο 16 (15/20 επ., 1 άσος, 41% υπ.-25% άριστες) / Τζιαβρας (λ, 69% υπ.-23% άριστες), Δαλακούρας.