Βόλεϊ λιγκ ανδρών: Ο Πήγασος υποβίβασε τον ΟΦΗ

Ο Πήγασος Πολίχνης νίκησε τον ΟΦΗ με 3-1 σετ και ολοκλήρωσε πρόωρα την διαδικασία των πλέι άουτ στη βόλεϊ λιγκ υποβιβάζοντας την ομάδα της Κρήτης.

Ο ΟΦΗ ήθελε μόνο νίκη για να έχει ελπίδες για παραμονή αλλά άργησε να μπει στον αγώνα, ήταν νευρικός, έχασε τα δύο πρώτα σετ και συνεπώς έναν πολύτιμο βαθμό.
Μείωσε σε 2-1 σετ αλλά στο 4ο σετ ο Πήγασος επικράτησε 29-27 και με 31 βαθμούς εξασφάλισε την 7η θέση στην τελική κατάταξη.
Ο ΟΦΗ έμεινε στο 18 βαθμούς, έναντι 23 του Άθλου Ορεστιάδας και επειδή η μεταξύ τους διαφορά δεν είναι δυνατόν να καλυφθεί ματαιώνεται η 6η αγωνιστική των πλέι άουτ.
Ο Άθλος Ορεστιάδας εξασφάλισε την 8η θέση και ο ΟΦΗ με τον Αριστοτέλη υποβιβάστηκαν στην Pre League. Είναι μία δύσκολη βραδιά για την ομάδα του Ηρακλείου που ολοκλήρωσε τον πρώτο κύκλο της στην επαγγελματική κατηγορία μετά από 4 παρουσίες στη βόλεϊ λιγκ.

O αγώνας ήταν δραματικός στο 4ο σετ. Ο ΟΦΗ που ήθελε το σετ για να ισοφαρίσει και να διεκδικήσει τη νίκη στο τάι μπρέικ προηγήθηκε 24-23, 25-24, 26-25, 27-26 αλλά δεν κατάφερε να ευστοχήσει σε κόντρα επίθεση που θα του έδινε το σετ και την ισοφάριση. Μετά από λάθος έγινε το 27-27, άσσο του Αρμενάκη το 28-27 και μπλοκ του Μαυρβουνιώτη στον Τζιουμάκα το 29-27. Ακούθησαν συγκινητικές στιγμές με τους νικητές να πανηγυρίζουν την επιτυχία τους και τους παίκτες του ΟΦΗ να καταρρέουν από την απογοήτευση. Νωρίτερα μέσα στο 4ο σετ ο ΟΦΗ είχε προηγηθεί και 12-9 και 20-18.

Ο ΟΦΗ ήταν πολύ νευρικός, ειδικά στα κρίσιμα σημεία, στηρίχτηκε επιθετικά πάνω στον Τζιουμάκα που έδωσε επικές μάχες αλλά ορισμένες φορές ήταν μόνος καθώς οι εμπειροι κεντρικοί του Πηγάσου είχαν στηθεί πάνω του. Σε κακή μέρα και ο Αμπράο στην υποδοχή με 9 λάθη.

Ο Πήγασος χωρίς το βαθμολογικό άγχος έπαιξε πιο ελεύθερα, είχε τον Μίλη σε καλή μέρα, τον Προύσαλη να δίνει εύκολες λύσεις και η υποδοχή χωρίς σκαμπανεβάσματα.