Βόλεϊ λιγκ ανδρών: Πρώτη νίκη για τον ΟΦΗ

Την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα της βόλεϊ λιγκ των ανδρών πανηγύρισε ο ΟΦΗ βάζοντας στο ενεργητικό του τους πρώτους 3 βαθμούς.

Στο ντέρμπι που ολοκλήρωσε την 3η αγωνιστική η ομάδα του Κώστα Δεληκώστα νίκησε στο Ηράκλειο τους νεοφώτιστους χάρις την υποδοχή στο σερβίς και τον πλουραλισμό στην επίθεση. Η ομάδα της Σκύδρας πίεσε στο 1ο και στο 3ο σετ αλλά είχε κακή υποδοχή και δε μπόρεσε να σταθεί με αξιώσεις στον αγώνα.

Ο ΟΦΗ μπήκε δυνατά στον αγώνα με το σερβίς του Σικουκού χτίζοντας προβάδισμα 5-1. Ο Αριστοτέλης μπήκε καλύτερα στη συνέχεια και μείωσε με τους Μέντεζ, Τσέλιο σε 12-11. Οι δύο άσοι του Τζάρβις και το μπλοκ του Βαϊόπουλου στον Φλόρες έφεραν σερί 4-0 και η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +5 (16-11). Ο Αριστοτέλης επέστρεψε πάλι με τον MVP της 2ης αγωνιστικής Μέντεζ ισοφαρίζοντας στο 22-22. Το χαμένο σερβίς του Μέντεζ και η άουτ επίθεση που έκανε ο Κουβανός έδωσαν δύο δώρα στον ΟΦΗ που έκανε το 24-22. Έτσι παρά το λάθος του Τζάρβιτς (24-23) ο Σικούκου με μπλοκ άουτ επίθεση από τα χέρια του Ρόχας έκλεισα το σετ 25-23 για το 1-0.

Το 2ο σετ άρχισε και τελείωσε νωρίς καθώς στο 6-5 ο Αντάμι πήγε στο σερβίς και διέλυσε την υποδοχή του Αριστοτέλη. Με συνολικό σερί 7-0 ο ΟΦΗ εκτόξευσε τη διαφορά στο 13-5 και το σετ έκλεισε με συνοπτικές διαδικασίες χάρις τους δύο πόντους του Σικούκου για το 25-15 και το 2-0.

Στο 3ο σετ ο αγώνας ήταν αμφίρροπος στο πρώτο μισό. Το 7-4 που έγινε με δύο μπλοκ του Χήρα και άσσο του ίδιου παίκτη είχε απάντηση από τον Σαρικείσογλου και τον Ρόχας που ισοφάρισαν 9-9 και έβαλαν και μπροστά την ομάδα τους με 12-11. Ο Αμπράο ισοφάρισε 12-12. ο Αντάμι έκανε μπλοκ και ο Αμπράο άσσο δίνοντας προβάδισμα στον ΟΦΗ με 14-12. Η διαφορά του +2 συντηρήθηκε και αυξήθηκε στο +4 χάρις την επίθεση του Σικούκου και τον άσσο του Αραμπόπουλου. Ο Αριστοτέλης μείωσε στο -2 με τον Φλόρες αλλά τα λάθη που έκανε στη συνέχεια και οι πόντοι από Τζάρβιτς και Σικούκου έκλεισαν το σετ με 25-22 για το 3-0 σετ.

Τα σετ: 3-0 (25-23, 25-15, 25-22) σε 79΄.

ΟΦΗ (Κώστας Δεληκώστας): Τζάρβις 12π. (9/16επ., 3 άσσοι, 70%υπ., 40%αρ.), Χήρας 6 (3/4επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Σικούκου 12 (11/20επ., 1 μπλοκ), Αντάμι 4 (1 μπλοκ, 3 άσσοι), Βαϊόπουλος 5 (2/2επ., 3 μπλοκ), Ροντρίγκο Αμπράο 9 (7/20επ., 2 άσσοι, 87%υπ., 67%αρ.) / Τσαδήμας (λ. – 78%υπ., 50%αρ.), Αραμπόπουλος. 1 (1 άσσος).

ΦΕΣ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΣΚΥΔΡΑΣ (Παναγιώτης Σδραυκάκης): Μέντεζ Ινγκλέσιας 18π. (14/24επ., 1 μπλοκ, 3 άσσοι), Φλόρες Τζάκσον 5 (5/14επ., 60%υπ., 30%αρ.), Ρόχας 2 (1/4επ., 1 μπλοκ), Προύσαλης, Τσέλιος 3 (3/4επ.), Σαρικεΐσογλου 7 (7/16επ., 38%υπ., 12%αρ.) / Συναδινός (60%υπ., 35%αρ.), Αντωνίου (λ), Παπαγεωργίου, Σρδαυκάκης Π., Βλαχοπούλος, Παλαιολόγος 1 (1/1επ.).