Βόλεϊ λιγκ ανδρών: Πρώτο εκτός έδρας τρίποντο για τον Άθλο

Την 4η νίκη στο πρωτάθλημα αλλά την πρώτη εκτός έδρας με τρίποντο πανηγυρίζει ο Άθλος Ορεστιάδας και μάλιστα στη δύσκολη έδρα του Φοίνικα Σύρου για την 11η αγωνιστική της βόλεϊ λιγκ των ανδρών.

Η ομάδα του Έβρου ενισχυμένη και με τον Καραμπαλί που ήταν από τους κορυφαίους, μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μπέικ και τον Κέιν να έχει προσαρμοστεί καλύτερα σε σχέση με το ντεμπούτο του την προηγούμενη αγωνιστική κατάφερε να επικρατήσει με 3-1 σετ και να ανέβει στους 11 βαθμούς και στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα.
Αντίθετα ο Φοίνικας δεν κατάφερε να πάρει κάτι από τον αγώνα, εκτός από τις καλές εντυπώσεις των νεαρών παικτών του και τη φιλότιμη εμφάνιση του Τσέιβερς που έκανε ντεμπούτο.  Σημαντική ήταν η απουσία του Μπαρμπούνη λόγω κορονοϊού και παρότι η υποδοχή άντεξε την πίεση η επίθεση κυμάνθηκε στο μέτριο 41% αποτελεσματικότητα (έναντι 50% του Άθλου). Μετά την 6η ήττα ο Φοίνικας έμεινε στους 8 βαθμούς αλλά έχει έναν αγώνα λιγότερο (με την Κηφισιά).
Ο Άθλος στα δύο πρώτα σετ είχε υπεροχή στην επίθεση και παρότι ο Φοίνικας είχε καλύτερα ποσοστά στο σερβίς και το μπλοκ κατάφερε να έχει το πάνω χέρι καθώς σκοράριζε πιο εύκολα. Επίσης είχε σε πολύ καλή μέρα τον Μπέικ που έκανε από τις καλύτερες εμφανίσεις του και έδειξε πιο απελευθερωμένος με την παρουσία του Καραμπαλί. Εξαιρετική δουλειά και από τον Ράμος Πέρεζ στο μπλοκ.
Στο 1ο σετ ο Άθλος από την αρχή είχε μεγάλο προβάδισμα, στο 2ο σετ ο Φοίνικας προηγήθηκε 8-5, ενώ στο 22-22 ο Άθλος έκανε «χρυσό» σερί 3-0 με δύο επιθέσεις του Μπέικ και μία του Καραμπαλί και με 25-22 έκανε το 2-0.
Μεγάλη μάχη έγινε στο 3ο σετ όπου ο Άθλος προηγήθηκε 16-14 αλλά το ρίσκο των Κουτσομύτη, Πετσιά στο σερβίς έδωσε πλεονέκτημα στον Φοίνικα που ισοφάρισε 21-21. Εκεί με δύο εκπληκτικά μπλοκ του Μπράιαν σε Μπέικ και Μπουιάτι έκανε το 23-21 και πήρε το σετ 25-23 με επίθεση Κουτσομύτη.
Στο 4ο σετ ο Φοίνικας τα έδωσε όλα για την ιαοφάριση αλλά και πάλι ο Άθλος είχε πλεονέκτημα στο εύκολο σκοράρισμα. Από την αρχή ο Άθλος ξέφυγε με 8-5 και 14-13 αλλά ο Φοίνικας έδωσε τα ρέστα του για να γυρίσει το ματς. Ισοφάρισε 14-14 αλλά ο Άθλος είχε μικρό προβάδισμα 20-18 με δύο πόντους του Καραμπαλί. Ο Μπέικ με κόντρα επίθεση και εντυπωσιακό μπλοκ του Ράμος έγινε το 19-23 και ο Άθλος έφτασε στο 1-3 σετ με δύο τελευταίες επιθέσεις του Μπέικ που πανηγυρίστηκαν έξαλλα από τους ακρίτες.

Διακύμανση:
1ο σετ: 5-8, 10-16, 14-21, 20-25
2ο σετ: 8-5, 16-15, 19-21, 22-25
3ο σετ: 8-5, 14-16, 20-21, 25-23
4ο σετ: 5-8, 14-16, 19-21, 20-25

*Οι πόντοι του Α.Ο.Φοίνικα Σύρου προήλθαν: 6 άσσοι, 40 επιθέσεις (40% αποτελεσματικότητα), 12 μπλοκ, 29 λάθη αντιπάλων (18 χαμένα σερβίς) και του Άθλου Ορεστιάδας οι πόντοι προήλθαν: 5 άσσοι, 56 επιθέσεις (50% αποτελεσματικότητα), 8 μπλοκ, 30 λάθη αντιπάλων (16 χαμένα σερβίς).

Τα σετ: 1-3 (20-25, 22-25, 25-23, 20-25) σε 119΄.

ΑΟ ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Τσέντομιρ Ίλιτς): Κουτσομύτης 9π. (7/22επ., 2 μπλοκ, 25%υπ., 20%αρ.), Τσέιβερς 10 (8/29επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 30%υπ., 25%αρ.), Ντάκα 8 (5/7επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Ποχάνης 14 (12/29επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Μπράιαν 12 (5/9επ., 6 μπλοκ, 1 άσσος), Πετσιάς 5 (3/3επ., 1 μπλοκ 1 άσσος) / Σωνάκης (λ. – 63%υπ., 27%αρ.), Μάια Γκόμεζ.
ΑΘΛΟΣ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ (Κριστιάν Τσιντιγκόι): Μπουιάτι 16π. (14/34επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Ράμος Πέρεζ 11 (6/10επ., 3 μπλοκ, 2 άσσοι), Καραμπαλί 15 (14/28επ., 1 μπλοκ, 38%υπ., 19%αρ.), Μπέικ 19 (17/30επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 44%υπ., 33%αρ.), Κέιν 1 (1/1επ.), Κωνσταντινίδης 6 (4/9επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος) / Διαμαντίδης (λ. – 64%υπ., 23%αρ.), Συναδινός (λ. – 53%υπ., 40%αρ.), Σπανός (λ), Μποζίδης Π.

Ο προπονητής του Φοίνικα Σύρου Τσέντοιμιρ Ίλιτς δήλωσε: «Σίγουρα έπαιξαν το ρόλο τους οι απουσίες, εμείς από την πλευρά μας δώσαμε τον καλύτερό μας εαυτό. Θεωρώ ότι η Ορεστιάδα εκμεταλλεύτηκε όλη αυτή την κατάσταση μπήκε πολύ πιο σοβαρή στο παιχνίδι, μπήκε δυνατά στο σέρβις μας πίεσε πάρα πολύ και πήρε δίκαια τη νίκη. Εμείς μόνο στο τρίτο σετ είμασταν ανταγωνιστικοί και το κρατάω αυτό αλλά το σκορ δεν είναι ευχάριστο. Θα πρέπει να δουλέψουμε περιμένουμε τις προσθήκες μας να ξαναβρούμε τον παλιό μας εαυτό. Τα δυο επόμενα παιχνίδια και όλα τα υπόλοιπα με όλες τος ομάδες, κάθε αγώνας είναι ξεχωριστός και εμείς θα προετοιμαστούμε κατάλληλα για κάθε αγώνα να πάρουμε ότι καλύτερο μπορούμε, να πάρουμε τις νίκες μας για να επαναφέρουμε την ομάδα μας στην τροχιά που επιθυμούμε».

Ο προπονητής του Άθλου Κριστιάν Τσιντιγκόι είπε: «Είναι η στιγμή που όλοι περιμέναμε! Στο α’ μέρος της περιόδου χάσαμε τόσους πολλούς και εύκολους πόντους, απέναντι σε ομάδες από την 5η -9η θέση. Τώρα η ομάδα άλλαξε, παίζει πιο ομαδικά και ελπίζω να πάρουμε τους χαμένους πόντους πίσω» δήλωσε ανακουφισμένος ο Ρουμάνος τεχνικός μας, Κριστιάν Τσιτιγκόϊ ο οποίος ερωτώμενος στη συνέχεια αν η νίκη οφείλεται σε κάποιο βαθμό και στα προβλήματα των Συριανών απάντησε: «Δε νομίζω γιατί οι αντίπαλοί μας έπαιξαν καλά. Για πρώτη φορά η ομάδα μου σεβάστηκε το τακτικό πλάνο από την αρχή έως το τέλος και έπαιξε πραγματικά συγκεντρωμένη. Αυτό είναι ένα από τα μεγαλύτερα προβλήματά μας, γιατί αν θα δείτε στα άλλα παιχνίδια μας, προηγούμαστε με 1-0, 2-0 και στη συνέχεια είμαστε μία τελείως διαφορετική ομάδα. Σήμερα ήταν η μοναδική φορά, που σεβαστήκαμε το πλάνο μας, μείναμε ενωμένοι παλέψαμε μέχρι τέλους και φτάσαμε έτσι στο τρίποντο».