Βόλεϊ λιγκ ανδρών: Στον τελικό με 3-0 ο Ολυμπιακός

Με σερβίς που του απέφερε 14 πόντους, ο Ολυμπιακός επικράτησε στο «Μελίνα Μερκούρη» στο Ρέντη με 3-0 σετ του Μίλωνα και με 3-0 νίκες προκρίθηκε στους τελικούς της βόλεϊ λιγκ των ανδρών.

Στην έναρξη της αναμέτρησης, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 5-4, ύστερα από μπλοκ του Τράβιτσα, αλλά στη συνέχεια, βρέθηκε πίσω στο σκορ, για να προσπεράσει εκ νέου στο 12-11, με άσο του Ιντάλγκο. Οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο μέχρι το 17-18, με τον Μίλωνα να ξεφεύγει με +2 στο 17-19. Ωστόσο, οι ερυθρόλευκοι ισοφάρισαν και μετά το 20-20, με ένα εντυπωσιακό 5-0 και τον Ιντάλγκο να σημειώνει τους τέσσερις διαδοχικές πόντους με τρεις άσους, έφτασαν στο 25-20, χάρη στο οποίο προηγήθηκαν με 1-0 στα σετ.

Ο Ολυμπιακός μπήκε με την ίδια φόρα στο δεύτερο σε και έφτασε στο 5-3, με άσο του Στερν και στο 6-3, ύστερα από επίθεση των φιλοξενούμενων, που πέρασε άουτ. Στη συνέχεια, οι κυπελλούχοι Ευρώπης αύξησαν στο +4 το υπέρ τους προβάδισμα, για το 9-5, για να δεχθούν ένα 3-0 σερί, με το οποίο ο Μίλωνας μείωσε σε 9-8. Ο Παπαγγελόπουλος δεν επέτρεψε την ισοφάριση, σημειώνοντας το 10-8, για να «γράψει» ο Χανδρινός με δυο άσους το 12-9 και το 14-9. Με δυο διαδοχικούς άσους, ο Ιντάλγκο σημείωσε το 19-12 για τον Ολυμπιακό, που είχε κυριαρχήσει στο σημείο αυτό και έφτασε με άνεση στο 25-18, για το 2-0 στα σετ.

Στο ξεκίνημα του τρίτου σετ, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω στο σκορ με 4-7 και 5-8, για να ισοφαρίσει σε 8-8, με τριπλό μπλοκ στον Εφραιμίδη και να προηγηθεί με 9-8, με επίθεση του Στερν. Το ερυθρόλευκο σερί μετά το 5-8, έφτασε στο 5-0 για το 10-8, ύστερα από λάθος των φιλοξεξούμενων. Ο Χανδρινός, με άσο, έγραψε το 12-9 για τον Ολυμπιακό, όμως ο Μίλωνας ανέτρεψε την κατάσταση στη συνέχεια και προηγήθηκε με 14-16 και με 16-18. Οι ερυθρόλευκοι ισοφάρισαν σε 18-18 και σε 19-19, με τον Χανδρινό, με τον Ιντάλγκο να σημειώνει το 20-20. Ο Μίλωνας έφτασε στο 20-22, αλλά με δυο πόντους του Στερν (επίθεση και άσο), διαμορφώθηκε το 22-22. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν εκ νέου (22-23) και πήγαν στο σετ μπολ με 23-24, για να ισοφαρίσει ο Χανδρινός σε 24-24. Το δεύτερο σετ μπολ του Μίλωνα (24-25) «έσβησε» ξανά ο Χανδρινός (25-25), ενώ στο τρίτο (25-26) προήλθε νέα ισοφάριση, για το 26-26. Ακολούθησε το 26-27, με το Στερν να ισοφαρίζει σε 27-27, για να φτάσει στο πρώτο δικό του σετ μπολ ο Ολυμπιακός, ύστερα από άσο του Παπαγγελόπουλου (28-27) και δια χειρός Ιντάλγκο στο 29-27 και την τελική επικράτηση με 3-0 σετ.