Βόλεϊ λιγκ ανδρών: Τρίτη σερί νίκη για τον ΠΑΟΚ

O ΠΑΟΚ νίκησε 3-0 (25-13, 25-18, 25-22) την Κηφισιά για την 7η αγωνιστική της βόλεϊ λιγκ των ανδρών και σημείωσε την τρίτη νίκη και συνεχόμενη στο πρωτάθλημα. Ανέβηκε στην 3η θέση της βαθμολογίας με 10 βαθμούς. Κορυφαίοι του ΠΑΟΚ ήταν ο Τρούχτσεφ και ο Βαν Χάρντερεν με 16 και 15 βαθμούς αντίστοιχα.

Ο Τρούχτσεφ έπιασε 64% αποτελεσματικότητα στην επίθεση με 14/22 τελειωμένες επιθέσεις, ενώ ο ΠΑΟΚ είχε 59% αποτελεσματικότητα στην επίθεση έναντι μόλις 33% της Κηφισιάς η οποία γράφει αρνητικό ρεκόρ χωρίς νίκη μετά την 7η αγωνιστική.
Στο πρώτο σετ του αγώνα ο ΠΑΟΚ μπήκε εντυπωσιακά καθώς με πιεστικό σερβίς και αποτελεσματική κόντρα μπάλα προηγήθηκε της Κηφισιάς 11-4. Ο Κώστας Χριστοφιδέλης προχώρησε άμεσα σε αλλαγές με τους Στιβαχτή και Ερνάντες Μπάκα να αφήνουν τη θέση τους στους Χασμπάλλα και Τζάρα. Η αθηναϊκή ομάδα ανέβασε την απόδοσή της μειώνοντας προσωρινά 14-9.
Ο Δικέφαλος αύξησε ξανά την πίεση του, η Κηφισιά ήταν αδύναμη να βγάλει οποιαδήποτε αντίδραση, με τη διαφορά να «εκτοξεύεται» μέχρι και στο +12, 24-12 για τους γηπεδούχους που έκλεισαν το σετ 25-13 με πάιπ του Τρούχτσεφ 25-13.
Στο δεύτερο σετ η Κηφισιά παρουσιάστηκε «μεταμορφωμένη» και αν και βρέθηκε πίσω 10-7 με αντεπίθεση διαρκείας προσπέρασε 15-16 με κόντρα του Ρικάρντο και μπλοκ του Σπηλιώτη. Ο ΠΑΟΚ «ανέβασε στροφές» και έχοντας τον Μπλανκενάου στο σερβίς έτρεξε σερί 8-0 φτάνοντας στο 23-16 κλείνοντάς το σετ 25-18 με επίθεση του Τρουχτσεφ.
Η υπεροχή του ΠΑΟΚ συνεχίστηκε και στο τρίτο σετ με τους γηπεδούχους να προηγούνται από νωρίς 6-3 με επίθεση του Μούχλια. Η Κηφισιά βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση με τους Ρικάντρο και Σπηριούνη «ροκάνισε» τη διαφορά 8-7. Στην εξέλιξη του σετ το μπλοκ του Γάτση στον Σπηριούνη έφερε τους «ασπρόμαυρους» και το άουτ του Ρικάρντο έφερε τον ΠΑΟΚ στο 14-10.
Ο Δικέφαλος με κόντρα του Τρουχτσεφ έφτασε στο 20-14, όμως η Κηφισιάς με πόντους του Σπηριούνη και λάθος του Γάλλου ακραίου του δικεφάλου πλησίασε 20-18. Οι γηπεδούχοι έφτασαν σε τετραπλό ματς μπολ 24-20, η Κηφισιά έμεινε «ζωντανή» σε δύο περιπτώσεις με τον Φαν Χάρντερεν ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 25-22.