Βόλεϊ λιγκ ανδρών: Βήμα Ευρώπης για την Κηφισιά

Η.Κηφισιά έχει τον πρώτο λόγο για την κατάκτηση της 5ης θέσης στην τελική κατάταξη της βόλεϊ λιγκ ανδρών που οδηγεί στα κύπελλα Ευρώπης της σεζόν 2023-24.

H ομάδα του Κώστα Χριστοφιδέλη νίκησε στη Σύρο 3-0 και έκανε το πρώτο βήμα για την κατάκτηση της 5ης θέσης. Χρειάζεται μία ακόμα νίκη για να κάνει το 2-0 και να πάρει την 5η θέση. Το δεύτερο ραντεβού των δύο ομάδων θα γίνει στο Ζηρίνειο την Κυριακή 26 Μαρτίου.
Στο 1ο σετ του αγώνα Φοίνικας ΟΝΕΧ και Κηφισιά χτυπώντας κυρίως από το κέντρο εναλλάσσονταν στο προβάδισμα φτάνοντας μαζί στο 8-8. Στη συνέχεια η κόντρα μπάλα του Οκοσάνοβιτς και το μπλοκ των Ρικάρντο και Μαϊκόν έδωσαν για πρώτη φορά «αέρα» τριών πόντων στην αθηναϊκή ομάδα 9-12. Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι με νέο μπλοκ, αυτή τη φορά από τον Σπηλιώτη πάνω στον Μιχάλοβιτς και άσσο του Ρικάρντο «έχτισαν» σημαντικά διαφορά 12-17.
Οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση και με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Φρομ μείωσαν 14-17, όμως το εντυπωσιακό μπλοκ του Οκοσάνοβιτς πάνω στον Γερμανό κράτησε την Κηφισιά σε διαφορά ασφαλείας.
Η Κηφισιά με νέα κόντρα του Σέρβου διαγώνιου μετά από εξαιρετική αμυντική προσπάθεια του Κοσμά, έφτασε ξανά στο +5, 15-20. Η Κηφισιά με άσσο του Μαϊκόν έφτασε μέχρι το 17-23 και τελικά πήρε το σετ 19-25 με μπλοκ του Οκοσάνοβιτς.
Με αρκετά λάθη στο σερβίς και από τις δύο ομάδες άρχισε το 2ο σετ με την Κηφισιά να κρατά μικρό προβάδισμα βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση από Οκοσάνοβιτς και Τσέιβερς. Στην εξέλιξη του σετ οι γηπεδούχοι με πλασέ του Κλίνκεμπερκ και άσσο του Τζούριτς πήραν για πρώτη φορά προβάδισμα 2 πόντων 14-12. Η Κηφισιά όμως «απάντησε» άμεσα και τρέχοντας σερί 0-4 με μπλοκ του Σπηλιώτη και άουτ επιθέσεις από τους Μιχάλοβιτς και Φρομ ανέκτησε τα «ηνία» 14-16.
Η αθηναϊκή ομάδα συνέχισε με το «γκάζι πατημένο» και με τον Ρικάρντο να τελειώνει δύσκολη μπάλα έφτασε στο +3, 15-18. Μάλιστα ο Βραζιλιάνος ακραίος με άσσο έδωσε σημαντικό προβάδισμα στην Κηφισιά 16-20. Ο Φοίνικας προσπάθησε να επιστρέψει και με σερί 3-0 έχοντας τον Ρουμελιωτάκη στο σερβίς μείωσε 21-22. Ο Τσέιβερς με κερδισμένο μπλοκ άουτ έβγαλε από τη δύσκολη περιστροφή την Κηφισιά η οποία μάλιστα έφτασε σε τριπλό σετ μπολ 21-24. Ο Φοίνικας έμεινε ζωντανός σε δύο περιπτώσεις, όμως το σερβίς στο φιλέ από τον Τζούριτς διαμόρφωσε το 23-25 για την Κηφισιά.
Με την ψυχολογία στα ύψη πιεστικό σερβίς και εντυπωσιακό μπλοκ η Κηφισιά προηγήθηκε από νωρίς στο 3ο σετ με 5-9 μετά από κόντρα του Μαϊκόν. Ο Φοίνικας ανέβασε την απόδοσή του και «ροκάνισε» τη διαφορά 10-11 με τον Ρουμελιωτάκη να αποτελεί την «αιχμή του δόρατος».

Η αντεπίθεση των γηπεδούχων συνεχίστηκε οι οποίοι προσπέρασαν 15-13 με κερδισμένα μπλοκ άουτ από τους Παναγιώτη Παπαδόπουλο και Φουρτάδο. Η Κηφισιά αντέδρασε άμεσα και με τρεις «κεραυνούς» του Οκοσάνοβιτς από τα 9 μέτρα ισοφάρισε ανέκτησε το προβάδισμα 15-17.
Η ομάδα των βορείων προαστίων δεν «κοίταξε πίσω», με εντυπωσιακή πάιπ του Τσέιβερς έφτασε στο 16-19. Ο Φοίνικας με τον Ρουμελιωτάκη στο σερβίς μετέτρεψε το 19-23 σε 23-23 με την Κηφισιά να φτάνει σε ματς μπολ 23-24 μετά από επαφή στο φιλέ από τον Παναγιώτη Παπαδόπουλο.
Ο Φοίνικας έμεινε στο παιχνίδι ισοφάρισε 24-24, η Κηφισιά έχασε ακόμα δύο ευκαιρίες, όμως τελικά με κόντρα του Οκοσάνοβιτς έκλεισε το σετ 26-28.