Βόλεϊ λιγκ ανδρών: Δια πυρός και σιδήρου με αποκάλυψη Σαλταφερίδη και θετικό Τρούχτσεφ

Ο ΠΑΟΚ πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη του στη φετινή βόλεϊ λιγκ επικρατώντας δύσκολα, αλλά δίκαια με 3-0 του Άθλου στην Ορεστιάδα.

του Δημήτρη Τυχάλα

Ο Γιόσκο Μιλένκοσκι στο πρώτο ματς που είχε στη διάθεση του τον Άξελ Τρούχτσεφ (έδειξε πολύ καλά στοιχεία) δεν πρόλαβε να δει την ομάδα του να παίζει κομπλέ σε ένα ολόκληρο σετ καθώς στο 20-19 του α’ σετ έχασε τον Βαν Ντεν Ντρις (διάστρεμμα σε προσπάθεια για μπλοκ), αλλά είδε τον Χρήστο Σαλταφερίδη να καλύπτει το κενό του Βέλγου και να βοηθά την ομάδα του να φτάνει στο τρίποντο.
Με δικό του άσο έγινε το 21-22, από δικό του καλό σερβίς η επίθεση Τρούχτσεφ έφερε το 21-23 και ο ΠΑΟΚ έκλεισε στο σετ στο 23-25 με χαμένο σερβίς του Μπουϊάτι…
Ο Δικέφαλος πήρε πιο εύκολα το δεύτερο σετ κι ενώ είχε σταθερά το προβάδισμα στο τρίτο (12-15, 21-23) ο Άθλος ισοφάρισε 23-23 και 24-24 (άουτ Τρούτσεφ), όμως επίθεση του Σαλταφερίδη και κόντρα του Τρούτσεφ τελείωσαν τον αγώνα…