Βόλεϊ λιγκ γυναικών: Δικέφαλη ανατροπή στο θρίλερ

Ο ΠΑΟΚ, όπως και με τον Παναθηναϊκό βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, αλλά έφυγε από το Μαρκόπουλο μ’ ένα ανέλπιστο όπως εξελίχθηκε ο αγώνας, δίποντο χάρις στην τρομερή Κρολ που σταμάτησε στους 36 πόντους.

του Δημήτρη Τυχάλα

Το Μαρκόπουλο με την Λέιθαμ να κάνει επίσης σπουδαία εμφάνιση (αλλά να είναι μοιραία στο φινάλε του β’ σετ) άγγιξε μια τεράστια νίκη, είχε διπλό ματς μπολ, όμως πλήρωσε τα λάθη του και έμεινε με τις εντυπώσεις και τον έναν βαθμό.

Ο ΠΑΟΚ πάντως παρά τη νίκη του εξακολουθεί να… ψάχνεται και αυτός ο βαθμός ίσως αποβεί καθοριστικός στη μάχη της πρώτης θέσης…

Το ματς
Στο πρώτο σετ ο ΠΑΟΚ μετά το αρχικό 5-3 πήρε το προβάδισμα στο σκορ (5-7, 10-14) με τον ΑΟΜ όμως πάντα να βρίσκει τον τρόπο να επιστρέφει. Οι ασπρόμαυρες έφτασαν στο +5 (15-20) με άσο της Βεργίδου, αλλά η απάντηση ήρθε με σερβίς της Καλανταρίδου (19-20) για να φτάσουμε στο 20-22. Ο ΠΑΟΚ έχασε κόντρα επίθεση, ο ΑΟΜ έτρεξε σερί 4-0 για το 24-22 και παρά το χαμένο σερβίς της Νάγκελς η Λέιθαμ τελείωσε το σετ (25-23).

Το σενάριο στο δεύτερο σετ ήταν πανομοιότυπο, αλλά με διαφορετικό φινάλε. Με τις δύο ομάδες να εναλλάσονται στην πρωτοπορία του σκορ ο ΠΑΟΚ κατάφερε να μετατρέψει το 19-20 σε 19-22 με την εξαιρετική Κρολ, αλλά και πάλι ο ΑΟΜ βρήκε λύση από το μπλοκ ισοφαρίζοντας 22-22 και φτάνοντας σε σετ μπολ (25-24 με άσο της Νάγκελς). Η γηπεδούχος μάλιστα είχε την ευκαιρία να το τελειώσει, αλλά Κρολ και Μερτέκη έβγαλαν απίθανη άμυνα και στη συνέχεια η Μερτέκη με ατομικό μπλοκ στην Λέιθαμ έκανε το 25-25. Ο ΑΟΜ είχε και δεύτερο σετ μπολ που έσβησε η Κρολ, με την Πολωνή στην επόμενη φάση να βγάζει φανταστική άμυνα και την Κάφρεϊ να κάνει το 26-27, ενώ η Αμερικανίδα με νέα κόντρα επίθεση έκλεισε το σετ στο 26-28.

Η μάχη συνεχίστηκε και στο τρίτο σετ όπου το 6-8 του ΠΑΟΚ έγινε 11-8 με την Καλανταρίδου στο σερβίς και λίγο αργότερα η διαφορά έφτασε στο +5 (17-12). Οι ασπρόμαυρες όμως επέστρεψαν γρήγορα (17-15 άσος Μπλάνκο, 19-18 Κάφρεϊ) χωρίς ποτέ να ισοφαρίσουν και στο 24-23 η Λέιθαμ τελείωσε την επίθεση και το σετ…

Το αρχικό 2-5 του ΠΑΟΚ στη εκκίνηση του δ’ σετ έδειξε μια αντίδραση, αλλά ο ΑΟΜ γρήγορα μάζεψε τη διαφορά και προηγήθηκε έχοντας μάλιστα σταθερά μια διαφορά 2-3 πόντων μέχρι το 19-16. Εκεί ο ΠΑΟΚ μπόρεσε να πιέσει από το σερβίς προσπερνώντας με 19-20 για να φτάσουμε και πάλι σε ένα φινάλε θρίλερ. Ο ΑΟΜ προηγήθηκε 23-22 με άσο, αλλά ο ΠΑΟΚ έφτασε σε σετ μπολ (23-24) με τη γηπεδούχο να χάνει διπλή κόντρα μπάλα στο 25-25 και δυο επιθέσεις των Κάφρεϊ, Κρολ να στέλνουν το ματς στο τάι μπρέικ.

Εκεί ο ΠΑΟΚ είχε αρχικά το πάνω χέρι (2-4), αλλά οι δύο ομάδες άλλαξαν γήπεδο με τον ΑΟΜ στο +2 (8-6). Κι αυτή η διαφορά έμεινε μέχρι το 14-12 όπου ο ΑΟΜ είχε διπλό ματς πόιντ. Η Κάφρεϊ έσβησε το πρώτο, η Φιτζμόρις με άουτ επίθεση έσβησε το δεύτερο με την Αμερικανίδα να είναι μοιραία στο φινάλε καθώς δεν μπόρεσε να τελειώσει και τις δύο επόμενες επιθέσεις , κάτι που έκαναν οι Κάφρεϊ και Κρολ δίνοντας τη νίκη στον ΠΑΟΚ.