Βόλεϊ λιγκ γυναικών: Άλλη μία σπουδαία νίκη για τον Ηλυσιακό

Μετά από μια μάχη δύο ωρών ο Ηλυσιακός πανηγύρισε τη σπουδαία νίκη επί του ΠΑΟΚ που του επέτρεψε να σκαρφαλώσει στην 6η θέση της βαθμολογίας, μετά την 8η αγωνιστική της βόλεϊ λιγκ γυναικών.

Αυτή ήταν η τρίτη εντός έδρας νίκη του Ηλυσιακού και δεύτερη συνεχόμενη, την ίδια ώρα που ο ΠΑΟΚ παραμένει χωρίς νίκη μακριά από την Θεσσαλονίκη και έμεινε κολλημένος στην 11η θέση.
Το πρώτο σετ ήταν αυτό με τα μεγάλα σερί. Το 5-4 έγινε 10-4 για τον Ηλυσιακό με τον ΠΑΟΚ να έχει προβλήματα στην υποδοχή, αλλά να αντιδρά και να μειώνει σε 10-9, όμως το 12-10 έγινε 19-10 με τον ίδιο τρόπο και το 1-0 ήρθε εύκολα για τον εξαιρετικό Ηλυσιακό.
Στο δεύτερο σετ υπήρχε μεγαλύτερη ισορροπία τουλάχιστον μέχρι το 18-17. Ο ΠΑΟΚ έχασε κόντρα ισοφάρισης και εκεί παρουσιάζοντας την εικόνα του πρώτου σετ με συνεχόμενα λάθη σε υποδοχή και επίθεση έδωσε το δικαίωμα στον Ηλυσιακό να ξεφύγει με 23-17 και να φτάσει στο 2-0.
Στο τρίτο σετ ο Ζάκοτς άλλαξε το σχήμα βάζοντας τη Γουίλιαμς διαγώνια και την Κλέπκου ως παρτενέρ της Μιλάνοβα με τον ΠΑΟΚ να έχει καλύτερη εικόνα και να προηγείται 9-12. Ο Ηλυσιακός μείωσε σε 12-13 και είχε κόντρα για την ισοφάριση, αλλά μπλοκ στην Μπακοδήμου και άουτ της Καντίκου έφεραν ξανά τον ΠΑΟΚ στο +3 (12-15) για να κι άλλο η διαφορά (14-20). Οι αλλαγές του Κωστακόπουλου και η χαλάρωση του ΠΑΟΚ έφεραν το σκορ στο 18-22, αλλά μετά το τάιμ άουτ Ζάκοτς ο ΠΑΟΚ πήρε την αλλαγή και έφτασε στη μείωση του σκορ.
Η μάχη συνεχίστηκε και στο 4ο σετ με τον ΠΑΟΚ να διατηρεί προβάδισμα ένα, δύο πόντων (2-4, 4-6, 7-8) και στο 13-14 ο Ηλυσιακός έχασε κόντρα ισοφάρισης για να ακολουθήσει ο άσος της Βίγκαρς για το 13-16. Ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με 15-19, ο Ηλυσιακός μείωσε σε 19-21, αλλά εκεί δέχθηκε ένα νέο σερί για το 21-25 που έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ.
Εκεί ο Ηλυσιακός ξεκίνησε καλύτερα (2-0, 4-2) αλλά ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε και οι δύο ομάδες συμβάδιζαν μέχρι 9-9 που έγινε 11-9 με κόντρα της Ζιώγα.  Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε 11-11 με την Γουίλιαμς, αλλά το μπλοκ της Μπακοδήμου στην Πολυνοπούλου έφερε το διπλό ματς μπολ για τον Ηλυσιακό με την Μπακοδήμου και πάλι να τελειώνει το ματς στο 15-13.

Η γνώμη του πάγκου
Νίκος Κωστακόπουλος (Προπονητής Ηλυσιακού): «Το παιχνίδι ήταν συγκλονιστικό. Παίξαμε πολύ καλά στα δύο σετ, είχε την ατυχία και ο ΠΑΟΚ με το λίμπερό του. Ήμασταν καλοί στο δεύτερο και ήταν κλειδί. Στο τρίτο και τέταρτο χαλαρώσαμε λίγο, αλλά και η Αγκμπορτάμπι είχε ένα πρόβλημα στη μέση και μας επηρέασε. Τέλος καλό όλα καλά. Είχαμε καλό σερί απέναντι σε Ολυμπιακό και Θέτιδα, αλλά στη Σαντορίνη κάναμε κάκιστο παιχνίδι. Σήμερα όμως δείξαμε μεγάλη διάθεση».
Ανδρομάχη Τσιόγκα (Κεντρική ΠΑΟΚ): «Ξεκινήσαμε άσχημα και δεν μπορούσαμε να βρούμε ρυθμό στην υποδοχή και γι’αυτό έγινε το 2-0. Έπειτα αλλάξαμε ρυθμό, αλλά στο τάι μπρέικ έπρεπε να είχαμε μεγαλύτερη συγκέντρωση σε κάποια σημεία».