Βόλεϊ λιγκ γυναικών: Από την κόλαση στον παράδεισο το Μαρκόπουλο

Από τη κόλαση στον παράδεισο βρέθηκε το Μαρκόπουλο, καθώς αν και βρέθηκε με 0-2 σετ πίσω στο σκορ από τον Ηλυσιακό, με αντεπίθεση διαρκείας και μεγάλη ανατροπή στο τέταρτο σετ πήρε στο φινάλε τη νίκη με 3-2 σετ στην 13η αγωνιστική της βόλεϊ λιγκ γυναικών.

του Δημήτρη Τυχάλα

Μετά από 8 συνεχόμενες ήττες, το Μαρκόπουλο επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα και μάλιστα με εντυπωσιακό τρόπο, καθώς βρέθηκε με τη πλάτη στο τοίχο απέναντι στην ομάδα των Ιλισίων αλλά κατάφερε με πλουραλισμό στην επίθεση να πάρει το δίποντο.
Ο ΑΟΜ με τους δύο βαθμούς της νίκης άφησε τον Ηλυσιακό στην 9η θέση και ανέβηκε στην 8η με έναν βαθμό περισσότερο (16 έναντι 15) και έχει και το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας με δύο νίκες.
Ο Ηλυσιακός ξεκίνησε πιο δυνατά την αναμέτρηση και με πίεση στο σερβίς κατάφερε να προηγηθεί με 0-2 σετ με 22-25 και 21-25.
Το Μαρκόπουλο δεν το έβαλε κάτω και με τη βοήθεια και του κόσμου που βρέθηκε στο κλειστό των Μεσογείων κατάφερε να μειώσει σε 1-2 σετ με 25-22. Μάλιστα βρέθηκε πίσω με 11-13 αλλά με σέρβερ τη Λέιθαμ έτρεξε σερί 9-0 για το 20-13.
Σπουδαία ανατροπή έκαναν οι γηπεδούχες στο τέταρτο σετ, καθώς βρέθηκαν πίσω με 11-16, αλλά με κορυφαία την Έρρικα Γράβαρη και την Ρεμπέκα Λέιθαμ έφεραν τούμπα το σετ και με το 25-20 έστειλαν το παιχνίδι στο τάι μπρέικ.
Εκεί, μετά το 3-3 το Μαρκόπουλο ξέφυγε στο σκορ για να ολοκληρώσει την ανατροπή για το 15-10 και τη νίκη με 3-2 σετ.