Βόλεϊ λιγκ γυναικών: Αποφασιστικό βήμα ο Άρης

Ο Άρης αν και βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ πήρε το δίποντο στο «Χαλκιοπούλειο» κάνοντας αποφασιστικό βήμα για τη συμμετοχή του στα play offs κερδίζοντας 3-2 τη Λαμία για τη 19η αγωνιστική.

Αυτή ήταν η 8η συνεχόμενη ήττα για την Λαμία που έχει να κερδίσει από τις 7 Ιανουαρίου και πλέον και μαθηματικά θα είναι σίγουρα στα play outs.
Στο πρώτο σετ ο Άρης ξεκίνησε έχοντας μια μικρή διαφορά μέχρι το 6-9, που έγινε 11-10 για την Λαμία κι από κει και πέρα μέχρι το 21-21 είχαμε την απόλυτη ισορροπία. Εκεί ο ΑΟΛ έτρεξε σερί 3-0 για το 24-21 και με επίθεση της Λίβινγκστον πήρε το σετ με 25-22.
Η απάντηση του Άρη ήρθε στο 2ο σετ όπου μετά το 10-10 το σκορ άνοιξε στο 10-16 με τα σερβίς της Σίλβα για να γίνει το 1-1.
Η Λαμία αντέδρασε με την εκκίνηση του γ’ σετ και με δυο άσους τους Μέμπους έφτασε στο 4-0 και παρόλο που ο Άρης μαζεψε τη διαφορά μειώνοντας σε 12-11 εκεί δέχθηκε νέο σερί για το 15-11 με τη διαφορά να φτάνει στο +5 (18-13). Οι κίτρινες με τα σερβίς της Αλεξάκου μείωσε και πάλι στον πόντο (21-20), ωστόσο χαμένο σερβίς, άουτ επίθεση της Μπετσεβα και κόντρα μπάλα της Τσιόγκα διαμόρφωσαν το 24-20 με την τελευταία να κλείνει το σετ στο 25-22.
Η Λαμία ήταν εντυπωσιακη στις αρχές του δ’ σετ όπου προηγήθηκε με 7-2, ωστόσο δεν μπόρεσε να κρατήσει τη διαφορά με τον Άρη να ισφοαρίζει 7-7 και να μετατρέπει το 9-7 σε 9-11, χωρίς να χάσει ποτέ ξανά το προβάδισμα για να οδηγήσει το ματς σε 5ο σετ.
Η μάχη συνεχίστηκε και στο τάι μπρέικ με τον Άρη να αλλάζει γήπεδο στο +2 (6-8) και την Λαμία να προσπερνά με 9-8, αλλά οι φιλοξενούμενες ξέφυγαν πάλι με 9-11. Πόντος από άμυνα της Γεωργιάδου και μια επίθεση εν στάσει της Λίβινγκστον διαμόρφωσαν το 12-11, όμως ο Άρης με τα σερβίς της Αλεξάκου απάντησε με σερί 0-4 για το 12-15 και τη νίκη με 3-2.