Βόλεϊ λιγκ γυναικών: Ασταμάτητος ο ΠΑΟΚ

Την 12η νίκη του σε 13 αγώνες πανηγύρισε ο πρωτοπόρος της βαθμολογίας της βόλεϊ λιγκ γυναικών ΠΑΟΚ, επικρατώντας με 3-0 επί της Θέτιδας Βούλας.

του Δημήτρη Τυχάλα

Η ομάδα του Μάρκο Φενόλιο παρά τις απουσίες των Στράντζαλη, Τερζόγλου (άρρωστες), Τσιόγκα, Ξανθοπούλου (τραυματίες) μπόρεσε να ξεπράσει το εμπόδιο της ομάδας του Γιώργου Ρούση και να διατηρήσει τη διαφορά της από τους διώκτες του, ενώ οι φιλοξενούμενες γνώρισαν δεύτερη συνεχόμενη ήττα.
Στο πρώτο σετ ο ΠΑΟΚ μετέτρεψε το 2-3 σε 7-3, αλλά η Θέτις κατάφερε να καλύψει τη διαφορά (8-8) κάτι που επανέλαβε και λίγο αργότερα όταν το 15-10 έγινε 15-14. Ωστόσο δεν μπόρεσε να προηγηθεί ξανά με τον ΠΑΟΚ να φτάνει στο 21-17 και να παίρνει το σετ με άσο της Κλέπκου.
Στο δεύτερο σετ οι φιλοξενούμενες έφτασαν γρήγορα στο 1-4, με τον ΠΑΟΚ να αντιδρά άμεσα (7-5) και τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι το 12-12 που έγινε 15-12 με συνεχόμενες κόντρα μπάλες των γηπεδούχων. Μέχρι το 16-14 όλα ήταν ρευστά, αλλά τα σερβίς της Βεργίδου και τα μπλοκ της Κάφρεϊ έφεραν το σκορ στο 21-14 για να γίνει εύκολα το 2-0.
Ίδια εικόνα και στο τρίτο σετ με ττο 5-2 του ΠΑΟΚ να γίνεται άμεσα 5-5 και τις δύο ομάδες να φτάνουν στο 15-14 για να ξεφύγει ο ΠΑΟΚ 18-15. Η Οικονομίδου πήρε την αλλαγή, αλλά το 18-16 έγινε 23-16 χωρίς να προκύψει άλλη ανατροπή για το τελικό 3-0.