Βόλεϊ λιγκ γυναικών: Εδραιώθηκε στην 6η θέση ο Ηλυσιακός

Το τρίποντο που τον εδραιώνει στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα πανηγύρισε ο Ηλυσιακός, ο οποίος επικράτησε με 3-0 σετ του Απολλώνιου για τη 10η αγωνιστική της βόλεϊ λιγκ των γυναικών.

Με όπλο το μπλοκ η ομάδα των Ιλισίων πέτυχε την 5η νίκη της σε 10 αγώνες στη φετινή Volley League γυναικών, ενώ ο Απολλώνιος γνώρισε την 5η συνεχόμενη και 8η συνολικά ήττα του.
Στο κρίσιμο δεύτερο σετ ο Ηλυσιακός ήταν μπροστά με 16-10, 20-13 και 21-16, για να επιστρέψει ο Απολλώνιος με σέρβερ την Ασόνια που με άσσο έκανε το 21-20. Μάλιστα οι φιλοξενούμενες είχαν και σετ μπολ στο 24-25, αλλά ο Ηλυσιακός στο 5ο δικό του σετ μπολ έκανε το 31-29.

Η γνώμη του πάγκου
Φαίη Μπακοδήμου (Ακραία Ηλυσιακού):
 «Θέλαμε πολύ αυτή τη νίκη και φάνηκε, μετά από μία κακή ήττα την προηγούμενη εβδομάδα. Δεν υπάρχει εύκολος αντίπαλος σε αυτή τη κατηγορία και ξέρουμε ότι πρέπει να παίζουμε με ενέργεια και με συγκέντρωση. Πλέον κοιτάμε το παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό και νομίζω πως αν παίξουμε με συγκέντρωση όπως και σήμερα, μπορούμε να διεκδικήσουμε κάτι καλό».
Νίκος Μπουτσουρής (Προπονητής Απολλώνιου): «Συγχαρητήρια στον Ηλυσιακό που έπαιξε καλύτερα από εμάς και πήρε δίκαια τη νίκη. Εμείς δεν μπήκαμε στη διαδικασία του παιχνιδιού, ειδικά στο πρώτο σετ και ακόμα και στο δεύτερο ήμασταν πίσω με 21-16. Κάναμε την ανατροπή αλλά δεν ήταν αρκετό. Νομίζω πως υστερήσαμε επιθετικά και ο Ηλυσιακός ήταν καλύτερος στο μπλοκ-άμυνα. Το τελευταίο διάστημα έχουμε καθοδική πορεία και υπάρχουν λόγοι που γίνεται αυτό. Δεν προπονούμαστε όπως θέλουμε και έχουμε χάσει τον ενθουσιασμό μας και το πνεύμα που ξεκινήσαμε το πρωτάθλημα. Πρέπει εσωτερικά να βρούμε τα αίτια. Είναι σίγουρο ότι χρειαζόμαστε ενίσχυση. Περιμένουμε τη διοίκηση να υλοποιήσει αυτό το κομμάτι».