Βόλεϊ λιγκ γυναικών: Επιστροφή στις νίκες για τον Ολυμπιακό

Επιστροφή στις νίκες για την ομάδα βόλεϊ των γυναικών του Ολυμπιακού, ο οποίος επικράτησε στο «Μελίνα Μερκούρη» με 3-1 σετ της Θέτιδας Βούλας για την 3η αγωνιστική της βόλεϊ λιγκ των γυναικών.

Οι «ερυθρόλευκες» άφησαν πίσω τους την ήττα από τον Παναθηναϊκό την προηγούμενη εβδομάδα και πήραν το τρίποντο απέναντι στην ομάδα του Γιώργου Ρούση που είχε ευκαιρία να οδηγήσει το παιχνίδι σε πέμπτο σετ.
Στο πρώτο σετ, το 11-13 της Θέτιδας έγινε 17-13 για τον Ολυμπιακό, αλλά είδε τις φιλοξενούμενες να του βάζουν δύσκολα. Η Θέτιδα έφτασε δύο φορές σε σετ μπολ (25-26, 26-27), ωστόσο ο Ολυμπιακός έβρισκε τις λύσεις και στο πέμπτο δικό του σετ μπολ έκανε το 1-0 σε
Το δεύτερο σετ ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να κάνει 8-0 σερί με σέρβερ την Βελγίδα Όλμπρεχτ, για να έρθει εύκολα το 2-0 σετ με 25-14.
Αντίδραση της Θέτιδας είχαμε στο τρίτο σετ, με το 7-7 να γίνεται 7-12. Ο Ολυμπιακός μείωσε στον πόντο (14-15) αλλά η διαφορά αμέσως πήρε πάλι στους 4 (14-18), για να μειώσουν οι αθλήτριες της Βούλας με 17-25.
Τα εύκολα, δύσκολα έκανε ο Ολυμπιακός στο τέταρτο σετ, του οποίου τον έλεγχο είχε από το ξεκίνημά του. Με το σκορ στο 23-17, η Θέτιδα έκανε την τελευταία της αντεπίθεση και με όπλο το καλό σερβίς και το μπλοκ, κατάφερε να ισοφαρίσει σε 23-23. Ο Ολυμπιακός σπατάλησε τρία ματς μπολ, ωστόσο στο φινάλε δύο λάθη της Θέτιδας διαμόρφωσαν το 28-26 για το τελικό 3-1 σετ.

Η γνώμη του πάγκου

Λορένζο Μιτσέλι (Προπονητής Ολυμπιακού):
«Μετά το αποτέλεσμα στην έδρα του Παναθηναϊκού, ήμασταν λίγο νευρικοί, επειδή το αποτέλεσμα εκείνο δεν μας άρεσε καθόλου. Δεν ξεκινήσαμε τόσο καλά, έπειτα βελτιωθήκαμε σε όλους τους τομείς, το τρίο σετ χάθηκε, αλλά στο τέταρτο, αν και περάσαμε μπροστά, χαλαρώσαμε, όμως το πήραμε. Είμαι χαρούμενος που πήραμε τους τρεις βαθμούς, η ομάδα θα δείξει στη συνέχεια καλύτερο πρόσωπο».

Γιώργος Ρούσης (Προπονητής ΑΣΠ Θέτις): «Εξαρχής ξέραμε ότι ήταν δύσκολο παιχνίδι. Περίμενα τον Ολυμπιακό αποφασιστικό και αυτό έγινε. Κάναμε καλό παιχνίδι, ίσως και το καλύτερο φέτος και θα μπορούσαμε να πάρουμε έστω έναν βαθμό. Σημασία έχει ότι βελτιωνόμαστε και πλέον στρέφουμε το ενδιαφέρον μας στο παιχνίδι με τη Λαμία. Ακόμα δεν έχουμε παίξει σύμφωνα με τις δυνατότητές μας, ίσως το πρόγραμμα δεν μας ευνόησε. Περιμένω στη συνέχεια να παίξουμε ακόμα καλύτερα».

Τα σετ: 3-1 (31-29, 25-14, 17-25, 28-26) σε 125′

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Λορένζο Μιτσέλι): Εμμανουλίδου 9 (6/14 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ), Γουίντερς 15 (13/30 επ., 2 άσοι, 71% υπ. – 43% άριστες), Όλμπρεχτ 11 (6/13 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Σάλας 12 (11/39 επ., 1 μπλοκ, 38% υπ. – 10% άριστες), Κούμπουρα 22 (21/55 επ., 1 άσος), Χριστοδούλου 9 (2/5 επ., 2 άσοι, 5 μπλοκ) / Κοσμά (λ, 44% υπ. – 31% άριστες), Χατζηγρηγορίου, Τσιτσιγιάννη, Γενιτσαρίδη.

ΑΣΠ ΘΕΤΙΣ (Γιώργος Ρούσης): Χέιντεν 18 (16/42 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ, 26% υπ. – 16% άριστες), Πολιτάνσκα 5 (4/5 επ., 1 μπλοκ), Σιρίνινα 10 (5/14 επ., 5 μπλοκ), Λέιθαμ 15 (11/33 επ., 1 άσος, 3 μπλοκ), Χάρνεμαν 15 (13/43 επ., 2 μπλοκ, 28% υπ. – 19% άριστες), Παπαγεωργίου 11 (3/7 επ., 2 άσοι, 6 μπλοκ) / Μανιατογιάννη (λ, 45% υπ. – 27% άριστες), Μανάι, Φλιάκου, Παυλοπούλου.