Βόλεϊ λιγκ γυναικών: Φοβερή ανατροπή και πρώτη νίκη για τον Άρη

Ο Ηλυσιακός προηγήθηκε 2-0 και είχε πέντε ματς μπολ στη διάθεση του, αλλά ο ψυχωμένος Άρης κατάφερε να φύγει από το «Αντώνης Φώτσης» με το δίποντο.

του Δημήτρη Τυχάλα

Στα δύο πρώτα σετ ο Άρης έπαιζε με 27% στην επίθεση και έκανε 16 λάθη με τον Ηλυσιακό να είναι ο απόλυτος κυρίαρχος, ωστόσο από το τρίτο και μετά οι φιλοξενούμενες άρχισαν να πιέζουν στο σερβίς, περιόρισαν την Αγκμπορτάμπι και έφεραν το ματς τούμπα με το τρίτο σετ να είναι… καθηλωτικό
Εκεί ο Άρης προηγήθηκε 4-9 και 9-13, αλλά έχασε τη διαφορά και ακολούθησε μάχη πόντο με πόντο. Ο Ηλυσιακός έφτασε σε ματς μπολ (26-25 με Μπακοδήμου), αλλά στο 27-26 έχασε την ευκαιρία με την Μητακίδου να σταματά στο μπλοκ την Μπακοδήμου και στο 31-32 το λάθος της Κοντούδη στην υποδοχή έδωσε το σετ στον Άρη.
Εκεί όμως τελείωσε κι ο αγώνας με τον Ηλυσιακό να καταρρέει και τις κιτρινόμαυρες να φτάνουν στο 1-2 δια περιπάτου.

Η γνώμη του πάγκου
Βανέσα Αγκμπορτάμπι (Ακραία Ηλυσιακού):
«Σκληρή ήττα. Είχαμε εξαιρετικό ξεκίνημα και το σερβίς μας ήταν πολύ καλό. Όσο κυλούσε η αναμέτρηση η πίεση μας δεν ήταν αυτή που έπρεπε. Το τρίτο σετ κρίθηκε στις λεπτομέρειες και μετά δεν καταφέραμε να ξαναμπούμε στο παιχνίδι. Είμαστε νέα ομάδα. Δεν ήταν κακή η εμφάνιση, είχαμε κάποιες απουσίες μέσα στην εβδομάδα και κάναμε το καλύτερο δυνατό. Θέλαμε τη νίκη αλλά έτσι είναι ο αθλητισμός».

Μανώλης Σκουλικάρης (Προπονητής Άρη): «Στα δύο σετ δεν μπήκαμε ποτέ στο παιχνίδι και είχαμε πολλά λάθη. Ούτε κατάλαβα πως παίζαμε έτσι. Μετά αλλάξαμε λίγο την περιστροφή μας και την τακτική μας στο σερβίς. Αρχίσαμε να μας βγαίνει μετά ο αγώνας, βρήκαμε ρυθμό και ισοφαρίσαμε. Δείξαμε καλά στοιχεία και φάνηκε η δουλειά που έχει γίνει όλο αυτό το διάστημα».