Βόλεϊ λιγκ γυναικών: Με φόρα από το κύπελλο

Η ΑΕΚ έφτασε τις 19 σερί νίκες στη βόλεϊ λιγκ γυναικών, παραμένοντας στο -2 από τον ΠΑΟΚ και την πρώτη θέση μετά τη νίκη της στο εξ αναβολής ματς με το Μαρκόπουλο.

του Δημήτρη Τυχάλα

Οι κυπελλούχες Ελλάδας (αν προσθέσουμε τις νίκες κι εκεί η… σούμα φτάνει στις 23) κράτησαν πολύ χαμηλά τα επιθετικά ατού του ΑΟΜ κι όταν χρειάστηκε έκαναν και μια τεράστια ανατροπή, δείχνοντας στοιχεία αγωνιστικής ανωτερότηας.

Ο ΑΟΜ ξεκίνησε με πολύ άσχημο τρόπο το ματς, αλλά από ένα σημείο και μετά μπήκε στο γήπεδο, ωστόσο άφησε την ανατροπή στη μέση στο β’ σετ και στο γ’ κατάφερε να το χάσει από 23-18…
Στο πρώτο σετ το αρχικό 3-4 έγινε 3-11με την Καλαντάτζε στο σερβίς και τον ΑΟΜ να μην μπορεί να τελειώσει τις επιθέσεις του και κυρίως να μην μπορεί να επιστρέψει το ματς. Η ΑΕΚ έφτασε στο 4-18 για να έρθει πολύ εύκολα το 8-25.

Η Ένωση ξεκίνησε καλύτερα και το β’ σετ (3-5, 6-9) για να μετατρέψει το 10-12 σε 11-18 και μέχρι το 17-21 να έχει τον απόλυτο έλεγχο. Εκεί τα σερβίς της Νάγκελς έφεραν τα πάνω κάτω με τον ΑΟΜ να τρέχει σερί 5-0 για το 22-21, όμως το χαμένο σερβίς της Νάγκελς διαδέχθηκε δική της κακή πάσα και κόντρα της Σίλβα για το 22-24 με την Καλαντάτζε να διαμορφώνει το τελικό 23-25.

Στο τρίτο σετ η γηπεδούχος ομάδα εκμεταλλευόμενη τα λάθη της ΑΕΚ μετέτρεψε το 6-5 σε 8-5 και αφού αρχικά συντήρησε αυτή τη διαφορά, ξέφυγε με 17-12 και 19-14. Η Ένωση με άσο της Καλντερόν μείωσε σε 19-18, για να βρεθεί και πάλι στο -5 (23-18 άουτ επίθεση Νίζετιχ). Ωστόσο ο αγώνας είχε μια ακόμη ανατροπή με την Νάγκελς να χάνει το σερβίς και την ΑΕΚ έχει τρία μπλοκ (από τα τέσσερα συνολικά στο συγκεκριμένο σετ) καταφέρνοντας με ένα εντυπωσιακό σερί 0-7 να φτάνει στο 23-25.

Διακύμανση:
1ο σετ: 3-8, 4-16, 5-21, 8-25
2ο σετ: 6-8, 111-6, 16-21, 23-25
3ο σετ: 8-5, 16-12, 21-18, 23-25

*Οι πόντοι του Μαρκοπούλου προήλθαν από 5 άσους, 30 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 14 λάθη αντιπάλων και της ΑΕΚ προήλθαν από 7 άσους, 38 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (08-25, 23-25, 23-25) σε 72′

ΑΟ ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ (Τζιανγκρόσι Πασκουαλίνο): Δικαιούλια 2 (1/4 επ., 1 άσος), Φιτζμόρις 12 (8/27 επ., 1 άσος, 3 μπλοκ, 44% υπ. – 20% άριστες), Φίτερερ 4 (2/6 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Λέιθαμ 15 (15/35 επ.), Καλανταρίδου 4 (2/11 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ, 42% υπ. – 37% άριστες) / Γούλα (λ, 58% υπ. – 42% άριστες), Δήμου (λ, 33% υπ. – 33% άριστες), Βαϊοπούλου.

ΑΕΚ (Γιουνούς Οτσάλ): Νίζετιχ 11 (8/21 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ, 42% υπ. – 33% άριστες), Καλαντάτζε 4 (4/5 επ.), Κωνσταντινίδου 6 (3/3 επ., 3 μπλοκ), Καλντερόν 8 (5/13 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ), Σίλβα 18 (13/23 επ., 4 άσοι, 1 μπλοκ), Κουλίκοβα 7 (5/8 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 71% υπ. – 43% άριστες), Βλαχάκη (33% υπ. – 33% άριστες).

Η γνώμη του πάγκου

Τζιανγκρόσι Πασκουαλίνο (Προπονητής Μαρκοπούλου):
«Είχε δύο όψεις το παιχνίδι. Δεν παίξαμε στο πρώτο σετ, ίσως επειδή είχαμε καιρό να παίξουμε επίσημο παιχνίδι. Ήταν κακή εμφάνιση στο πρώτο σετ. Στο δεύτερο και τρίτο σετ είχαμε ευκαιρίες να τα πάρουμε και τα χάσαμε από τα λάθη μας και όχι από τον τρόπο παιχνιδιού του αντιπάλου μας. Πάλι μιλάμε για τις χαμένες ευκαιρίες που δεν εκμεταλλευτήκαμε, απέναντι στην ίσως πιο φορμαρισμένη ομάδα στην Ελλάδα. Είμαι χαρούμενος για την προσπάθεια αλλά όχι για το γεγονός ότι πάλι δεν εκμεταλλευτήκαμε τις καταστάσεις που μας δόθηκαν. Είναι δύσκολο να βρίσκεις λύσεις σε τέτοια προβλήματα τέτοια περίοδο της σεζόν αλλά πρέπει».

Γιουνούς Οτσάλ (Προπονητής ΑΕΚ):
«Ξεκινήσαμε δυνατά το παιχνίδι με όπλο μας το μπλοκ. Το Μαρκόπουλο μας πίεσε από το σερβίς και μας δυσκόλεψε αρκετά. Καταφέραμε την ώρα του αγώνα να βρούμε τα πατήματά μας στην υποδοχή και ήρθε η νίκη. Ευχαριστώ τον κόσμο μας που ήρθε σε εκτός έδρας παιχνίδι και μας στήριξε».