Βόλεϊ λιγκ γυναικών: Νίκες για ΑΕΚ, Άρη και Λαμία

Με νίκες προχώρησαν στη 18η αγωνιστική της βόλεϊ λιγκ των γυναικών, ΑΕΚ και Λαμία ενώ ο Άρης πανηγύρισε την πρώτη του νίκη μετά από τέσσερις συνεχόμενες ήττες.

Άρης – Θέτιδα 3-1

Στο ντεμπούτο του Μανώλη Σκουλικάρη στον πάγκο της ομάδας της Βούλας στο πρωτάαθλημα (ήταν στον πάγκο και στον προημιτελικό του Κυπέλλου), η Θέτις γνώρισε την τρίτη συνεχόμενη ήττα της, αλλά παρέμεινε στην 7η θέση (και στο -2 από την 5η όπου βρίσκονται τα Πεύκα).
Στα δύο πρώτα σετ οι φιλοξενούμενες ξεκινούσαν καλύτερα τον αγώνα (ήταν μπροστά με 6-8) αλλά μετά τον 10ο πόντο ο Άρης έχτιζε μεγάλες διαφορές (16-12 στο πρώτο, 16-10 στο δεύτερο) φτάνοντας εύκολα στο 2-0.
Στο γ’ σετ πάλι ο Άρης έκανε την ανατροπή, αλλά δεν μπόρεσε να ξεφύγει με τη Θέτιδα στο 22-22 να φτάνει σε σετ μπολ με άσο της Οκάρο. Η Χέιντεν έχασε την πρώτη ευκαιρία, όχι όμως και τη δεύτερη διαμορφώνοντας το 23-25.
Η Θέτις ξεκίνησε καλύτερα και στο δ’ σετ όπου προηγήθηκε 8-11, όμως τα σερβίς της Μπάκα έφεραν νέα ανατροπή (12-11) και στο 16-15 ο Άρης με μπλοκ και σερβίς ξέφυγε 19-15. Η Θέτις στο 20-17 είχε την ευκαιρία να μειώσει, ωστόσο η Οκάρο κάρφωσε άουτ και με σερί 5-0 οι κιτρινόμαυρες πήραν τη νίκη.

Διακύμανση:
1ο σετ: 6-8, 16-12, 21-14, 25-17
2ο σετ: 6-8, 16-10, 21-16, 25-21
3ο σετ: 5-8, 16-14, 21-20, 23-25
4ο σετ: 7-8, 16-14, 21-17, 25-17

Τα σετ: 3-1 (25-17, 25-21, 23-25, 25-17) σε 105′

*Οι πόντοι του Άρη προήλθαν από 10 άσσους, 49 επιθέσεις, 19 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων και της Θέτιδας  προήλθαν από 9 άσσους, 41 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

ΑΡΗΣ (Γιάννης Τσαϊρέλης):  Μπάκα 22 (14/29 επ., 4 άσσοι, 4 μπλοκ, 52% υπ.-36% άριστες), Σόουζα 21 (17/37 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Νεσίμοβιτς 11 (4/9 επ., 7 μπλοκ), Ντούμαντσιτς 10 (6/10 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Γιούρντζα 8 (5/24 επ., 28% υπ.-11% άριστες), Ξανθοπούλου 6 (3/6 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Θεοδοσίου (λ, 43% υπ.-25% άριστες), Σαουλίδου (λ), Αποστολίδου, Παπαδοπούλου.
Θέτιδα (Μανώλης Σκουλικάρης): Όλσον 6 (2/6 επ., 4 μπλοκ), Χέιντεν 16 (12/33 επ., 4 άσσοι, 56% υπ.-40% άριστες), Οκάρο 13 (10/32 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Σιρίνινα 3 (3/8 επ.), Μερτέκη 8 (7/26 επ., 1 άσσος, 47% υπ.-31% άριστες), Παπαγεωργίου 9 (5/15 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Μανιατογιάννη (λ, 58% υπ.-37% άριστες), Κοντονή (λ), Διολη 1 (1/2 επ.), Γαροφαλάκη, Παυλοπούλου, Σπανάκη 1 (1/4 επ.).

Πρωταθλητές Πεύκων – ΑΕΚ 0-3

Μετά τον προημιτελικό κυπέλλου πριν τρεις ημέρες, η ΑΕΚ νίκησε εκτός έδρας τους Πρωταθλητές Πεύκων με 3-0 σετ.  Η ανωτερότητα των φιλοξενούμενων αλλά και η βαθμολογική θέση των δυο ομάδων «επιβεβαιώθηκαν» για δεύτερη φορά μέσα σε 72 ώρες, καθώς η ΑΕΚ (χωρίς την ασθενή Μπλάνκο, που ταξίδεψε στη Θεσσαλονίκη) παρουσιάστηκε απόλυτα έτοιμη να ανταποκριθεί στις ανάγκες του αγώνα, ενώ η ομάδα των Πεύκων γνώρισε τρίτη συνεχόμενη ήττα σε διάστημα οκτώ ημερών.
Σε αντίθεση, πάντως, με το παιχνίδι κυπέλλου, οι Πρωταθλητές Πεύκων ήταν ανταγωνιστικοί στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου σετ. Προηγήθηκαν 9-7 και 13-11 αλλά τα χαμένα σερβίς και η βελτίωση της ΑΕΚ στην αμυντική αντίδραση άλλαξαν την ροή του αγώνα. Το αμφίρροπο 19-20 έγινε 19-25 με έξι συνεχόμενους πόντους για την 4η ομάδα της βαθμολογίας, που τελείωσε το σετ με επίθεση της Στράντζαλη.
Έχοντας βρει τον απαιτούμενο ρυθμό, η ΑΕΚ διαχειρίστηκε καλά το δεύτερο σετ με πίεση από τις αντιπάλους μέχρι το 15-17. Επί μέρους σκορ 1-8 έκρινε το σετ και το 16-25 με άσσο της Κωνσταντινίδου έδωσε σαφέστατο πλεονέκτημα στην φιλοξενούμενη ομάδα, που εκμεταλλεύτηκε σχεδόν κάθε λάθος των αγχωμένων για ένα καλό αποτέλεσμα Πρωταθλητών Πεύκων.
Η ΑΕΚ άρχισε το τρίτο σετ με πέντε αναπάντητους πόντους πριν οι Πρωταθλητές ισοφαρίσουν 10-10 και δώσουν νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Όπως είχε συμβεί και στο προηγούμενο διάστημα, η ΑΕΚ μόλις αισθάνθηκε πίεση στο σκορ είχε άμεσες λύσεις για να πάρει διαφορά (11-16), αλλά οι γηπεδούχες βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα να αντεπιτεθούν, να ισοφαρίσουν (17-17) και να διεκδικήσουν το σετ. Με άσο της Μορένο, τα Πεύκα προηγήθηκαν 23-22, όμως για μια ακόμη φορά η ΑΕΚ είχε τις «απαντήσεις» με την Στράντζαλη για να κερδίσει το τρίτο σετ με 26-24 (άουτ επίθεση της Μορένο) και μαζί τον αγώνα, φτάνοντας τις 14 νίκες στο πρωτάθλημα.

Διακύμανση:
1ο σετ: 8-6, 13-16, 19-21, 19-25
2ο σετ: 7-8, 11-16, 16-21, 16-25
3ο σετ: 4-8, 11-16, 19-21, 24-26

*Οι πόντοι των Πεύκων προήλθαν από 4 άσσους, 34 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων και της ΑΕΚ προήλθαν από 8 άσσους, 34 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.
Τα σετ: 0-3 (19-25, 16-25, 24-26) σε 79′

ΑΣ ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΩΝ ΠΕΥΚΩΝ (Κώστας Παπαδόπουλος): Απλαδά 6 (5/7 επ., 1 άσσος), Γκραφ 5 (3/13 επ., 2 μπλοκ), Δρακουλίδου, Νικόλοβα 5 (4/21 επ., 1 άσσος, 57% υπ. – 29% άριστες), Κάντγουορθ 9 (8/30 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. – 32% άριστες), Μορένο 18 (14/39 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Μπάλλα (λ, 29% υπ. – 4% άριστες), Στεργιάκη (λ, 20% υπ. – 20% ΑΕΚ (Γιουνούς Οτσάλ): Γιώτα 5 (1/4 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Στράντζαλη 17 (13/30 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 60% υπ. – 20% άριστες), Καλαντάτζε 5 (3/16 επ., 2 μπλοκ), Κάριτς 12 (10/33 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 7 (2/5 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Τσίρκοβιτς 7 (5/12 επ., 2 μπλοκ, 35% υπ. – 29% άριστες) / Ξηντάρα (λ, 59% υπ. – 47% άριστες), Στάικου, Σολέ.