Βόλεϊ λιγκ γυναικών: Ο Παναθηναϊκός δύσκολα, αλλά δίκαια με 3-0 τη Θέτιδα

Επιστροφή στις νίκες για τον Παναθηναϊκό που αν και ζορίστηκε για δύο σετ από τη Θέτιδα πήρε το τρίποντο.

Οι πράσινες εκμεταλλεύτηκαν τα πολλά λάθη των φιλοξενούμενων (έδωσαν ακριβώς ένα σετ) και με κορυφαία την Καρκάσες έφτασαν στη νίκη.

Στο πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός ξέφυγε νωρίς με 9-5, αλλά η Θέτις απάντησε γρήγορα μειώνοντας σε 12-11, ισοφαρίζοντας 15-15 και προσπερνώντας 16-17 με επίθεση της Οκάρο. Το μπλοκ της Μεταξά έβαλε ξανά τον ΠΑΟ μπροστά (18-17) για να φτάσει στο 23-20 (λάθος στην επίθεση) και να κλείσει το σετ με επίθεση της Γκρότους.

Στο δεύτερο η Θέτις ξεκίνησε καλύτερα (5-8, 7-9) με την Καρκάσες να παίρνει συνεχόμενους πόντους και το σκορ να γίνεται 11-9, ενώ στο 13-13 με νέο σερί οι πράσινες ξέφυγαν 16-13 για να φτάσουμε στο 23-19. Η Θέτις πλησίασε σε 23-21, η Άτκινσον διαμόρφωσε το 24-21, αλλά επίθεση της Μερτέκη, φιλέ της Καρκάσες και μπλοκ της Παπαγεωργίου στην Κουβανή έσβησαν και τα τρία σετ μπολ. Η Καρκάσες όμως τελείωσε την επόμενη φάση και ο άσος της Σάμανταν διαμόρφωσε το 26-24.

Αυτή η εξέλιξη διαμόρφωσε εν πολλοίς και το τελικό αποτέλεσμα, καθώς παρά το αρχικό 0-3 της Θέτιδας, ο ΠΑΟ με άσο της Παπαφωτίου προηγήθηκε 4-3 και λίγο αργότερα το 7-6 έγινε 15-10 (κυρίως με τα σερβίς της Σάμανταν).

Η Θέτις μείωσε σε 16-13, ωστόσο έχασε πολλά σερβίς στη συνέχεια στην προσπάθεια της να πιέσει την υποδοχή του ΠΑΟ  και με σερί από λάθη το 19-16 έγινε 23-16 για φτάσουμε στο τελικό 25-18.Η γνώμη του πάγκου

Γιάννης Καλμαζίδης (Προπονητής Παναθηναϊκού):
«Χρόνια πολλά στον Σύλλογο να τα χιλιάσουμε με υγεία για όλους και όλες.  Σήμερα κάναμε ένα σοβαρό ματς και είχαμε καλή προσέγγιση και αποφασιστικότητα. Δεν σημαίνει κάτι που χάσαμε ένα ματς και προφανώς δεν χάλασε ο κόσμος για εμάς. Δεν στεκόμαστε στα παλιά προχωράμε μπροστά. Ξέραμε τι μας περιμένει όλη την εβδομάδα και προετοιμαστήκαμε κατάλληλα. Εμείς έχουμε δυνατή επίθεση και ακόμα και όταν δεν γίνονται τέλεια οι υποδοχές μπορούμε να διαχειριστούμε την κατάσταση».

Σωτήρης Αντωνίου (Προπονητής Θέτιδας):
«Συγχαρητήρια στον Παναθηναϊκό για το σημερινό ματς και τη νίκη. Εμείς περιμέναμε ότι θα αντιδράσει αφού προερχόταν από μια ήττα σε ντέρμπι με τον Ολυμπιακό και σίγουρα ήθελε να αλλάξει την εικόνα του και την ψυχολογία του. Με αυτές τις ομάδες σε αυτό το επίπεδο δεν μπορείς να κάνεις τόσα πολλά λάθη. Παρόλα αυτά συνεχίζουμε και κοιτάμε το επόμενο ματς».

Διαιτητές: Πρέντζας, Βουδούρης, Παρατηρητής: Τσιμπινός, Επόπτες: Κολλάρου, Γεώργας, Γραμματεία: Τρίκκα.