Βόλεϊ λιγκ γυναικών: Ο Παναθηναϊκός θα κάνει γιορτές στην κορυφή

Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη επικράτησε με 3-0 του Ηλυσιακού και ότι κι αν συμβεί στα άλλα ματς το φινάλε του 2023 θα τον βρει στην πρώτη θέση.

Οι πράσινες είχαν 10 άσους, ισάριθμα μπλοκ, αλλά και μόλις 10 λάθη, μη επιτρέποντας στον Ηλυσιακό (έπαιξε χωρίς τη Βανέσα Αγκμπορτάμπι η οποία χθες πραγματοποίησε χειρουργείο στο δόντι) να απειλήσει παρόλο που για δεύτερο συνεχόμενο ματς έπαιξαν χωρίς την Σάμανταν.
Με όπλο το μπλοκ ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 7-4, αλλά ο Ηλυσιακός έβρισκε λύσεις για να μένει κοντά στο σκορ και με επίθεση της Φερονίκης Ζιώγα μείωσε σε 12-11, για να έρθει η ισοφάριση σε 13-13 με μπλοκ της Αγάπης Μπρουκς. Οι πράσινες με την Αθηνά Παπαφωτίου στο σερβίς έτρεξαν σερί 11-0 και το 14-14 έγινε 25-14, για το 1-0 σετ.
Στο δεύτερο σετ οι δύο ομάδες πήγαν πόντο πόντο μέχρι να ξαναπάει η Παπαφωτίου στο σερβίς. Το 9-10 έγινε 13-10 με επίθεση της Άτκινσον, αλλά και πάλι ο Ηλυσιακός έβγαλε αντίδραση και μείωσε σε 14-13. Η επίθεση της Μεταξά κατέληξε στο φιλέ για την ισοφάριση (14-14), αλλά πάλι η Άτκινσον έδινε τις λύσεις για τον Παναθηναϊκό (17-15). Η Καρκάσες διαμόρφωσε το 20-16 και η ίδια ήταν αυτή που τελείωσε και το σετ με 25-19.
Το τρίτο σετ ξεκίνησε με σερί 10-0 του Παναθηναϊκού, με την Ιλιόνη Κελεσίδη να πετυχαίνει και 5 άσσους στο διάστημα αυτό. Οι πράσινες έφτασαν εύκολα στο 25-10 για το τελικό 3-0 σετ.

Η γνώμη του πάγκου
Γιάννης Καλμαζίδης (Προπονητής Παναθηναϊκού):
«Τα περισσότερα πράγματα πήγαν όπως τα θέλαμε. Είμαστε πολύ χαρούμενοι που μας δόθηκε η ευκαιρία να παίξουν όλα τα κορίτσια και κατάφεραν να πάρουν μεγαλύτερο ρόλο στην ομάδα. Αυτό άλλωστε δεν το φανέρωσαν σήμερα αλλά το αποδεικνύουν καθημερινά και στην προπόνηση. Για μένα είναι ένας ευχάριστος πονοκέφαλος από τη στιγμή που μπορούν να παίξουν όλο και περισσότερες παίκτριες».

Νίκος Κωστακόπουλος (Προπονητής Ηλυσιακού): «Σίγουρα το τρίτο σετ και το μισό πρώτο δεν είναι αντιπροσωπευτικά. Ο ΠΑΟ είναι πάρα πολύ δυνατή ομάδα και έχουμε εντελώς διαφορετικούς στόχους. Εμείς αρχικά είχαμε στόχο να μην είμαστε στην τελευταία θέση. Έχουμε δικαίωμα να κάνουμε ένα κακό ματς και το κάναμε σήμερα. Το πρόσημο είναι θετικό για εμάς και κοιτάμε πιο ψηλά ενώ δεν θέλω να μας πάρει τα μυαλά όλο αυτό γιατί είναι εύκολο να γυρίσει όλο αυτό. Έχουμε μεταγραφική περίοδο τώρα να δούμε πως θα εμφανιστούμε εμείς και οι άλλες ομάδες».