Βόλεϊ λιγκ γυναικών: Πράσινο το ντέρμπι-θρίλερ κι η κορυφή, βελτιωμένη η νέα ΑΕΚ

Ο Παναθηναϊκός άγγιξε ένα υπερπολύτιμο τρίποντο στη μάχη της πρωτιάς, η ΑΕΚ βρέθηκε κοντά σε μια τεράστια ανατροπή και το τελικό 3-2 (νίκη του ΠΑΟ) αφήνει μια γλυκόπικρη γεύση και στους δύο…

του Δημήτρη Τυχάλα

Γλυκόπικρη γιατί το ματς θα μπορούσε να είχε διαφορετική εξέλιξη και νικητή, αλλά με τα «αν» δεν πρόκοψε κανείς… Η ουσία είναι ότι ο ΠΑΟ παρά την όποια κόπωση από το ταξίδι και το ματς στη Νατ προηγήθηκε 2-0, αλλά η Ένωση έφερε το ματς τούμπα και τα πάντα κρίθηκαν κυριολεκτικά στις λεπτομέρειες με την Στράντζαλη να πρωταγωνιστεί στις δύο μεγάλες φάσεις του ματς (στο 13-10 και στο 13-12 του τάι μπρέικ).

Ο Παναθηναϊκός μπορεί να είχε διπλάσιους άσους (10-5), αλλά η ΑΕΚ είχε πολύ ποιοτικότερη υποδοχή κι οι πράσινες είχαν +11 λάθη, με την Ένωση να έχει τριπλάσια μπλοκ (4-11) κι όμως να χάνει το ματς… Κι αυτό γιατί ο ΠΑΟ είχε περισσότερες λύσεις στην επίθεση (στην ΑΕΚ η εξαιρετική Τσάριτς είχε βοήθειες μόνο από Μπλάνκο και λίγο από Στράντζαλη), με την Καρκάσες να κάνει την καλύτερη της εμφάνιση, αλλά τις Άτκινσον, Σάμανταν, Γκρότους να δίνουν πράγματα…

Το κακό (ή καλό) για τον ΠΑΟ είναι ότι ακόμη δεν έχει όλα τα βαριά χαρτιά να παίζουν ταυτόχρονα καλά, ωστόσο παραμένει πρώτος ενώ η νέα ΑΕΚ (λόγω Κάριτς) είναι πολύ καλύτερη, αρκεί η ακραία που ψάχνει ο Οτσάλ να μπορεί όντως να κάνει τη διαφορά.

Το ματς
Στο πρώτο σετ οι ανατροπές διαδέχονταν η μία την άλλη (7-5, 7-8, 11-8) με τον Παναθηναϊκό να φτάνει στο 16-12. Η ΑΕΚ όμως με συνεχόμενες κόντρες έφερε το σκορ στο 18-18 και το 20-19 έγινε 20-22 με φιλέ Χατζηευστρατιάδου και επίθεση στο φιλέ της Άτκινσον. Το άουτ της Κάριτς έφερε νέα ισοπαλία, με την ΑΕΚ να φτάνει σε σετ μπολ και την Σάμανταν να υπογράφει το φινάλε του σετ. Με επίθεση ισοφάρισε, με μπλοκ έδωσε το προβάδισμα (25-24) και με νέα επίθεση έκλεισε το σετ.

Στο δεύτερο σετ οι πράσινες με την Άτκινσον στο σερβίς άρχισαν να χτίζουν μια διαφορά (από 8-7 σε 12-7) για να φτάσουν στο 20-14. Εκεί όμως συνεχόμενα μπλοκ και κόντρες της ΑΕΚ έφεραν την ανατροπή με την ΑΕΚ να πλησιάζει σε 20-18 και με άουτ της Άτκινσον να ρίχνει τη διαφορά στον πόντο (22-21). Αυτός όμως ήταν ο τελευταίος πόντος των κιτρινόμαυρων με τον ΠΑΟ μ’ ένα σερί 3-0 να παίρνει και το 2ο σετ.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε εντυπωσιακά το γ’ σετ με το 1-1 να γίνεται 1-4 και 2-8 με τις κιτρινόμαυρες να κυριαρχούν στο φιλέ και να φτάνουν στο 5-12. Η υπέρβαση της Κάριτς ήταν η αρχή για το πράσινο σερί καθώς με τη Γκρότους στο σερβίς το σκορ έγινε 11-12 και μέχρι το 13-14 είχαμε ξανά ντέρμπι. Εκεί όμως η Κωνσταντινίδου πήγε στο σερβίς και έφυγε όταν το σκορ είχε γίνει 13-22 (!) με την ΑΕΚ να μειώνει σε 2-1 σετ.

Η καλή εκκίνηση του ΠΑΟ (3-1, 8-4) δεν είχε την ανάλογη συνέχεια με την ΑΕΚ να πλησιάζει στον πόντο (9-8) και να μετατρέπει το 12-9 σε 12-13 με τα σερβίς της Κωνσταντινίδου να δημιουργούν πολλά προβλήματα. Συνολικά με επιμέρους σκορ 3-9 η ΑΕΚ έφτασε στο 15-18 για να φτάσουμε στο 20-23. Εκεί τα σερβίς της Σάμανταν και μια πολύ δύσκολη κόντρα επίθεση της Άτκινσον έφεραν το σκορ στο 23-23, ωστόσο επίθεση της Κάριτς και πλασέ της Μπλάνκο έκαναν το 2-2 και έστειλαν το ματς στο τάι μπρέικ.

Εκεί είχαμε την κορύφωση του δράματος με τις δύο ομάδες να αλλάζουν γήπεδο στο 7-8, αλλά τον ΠΑΟ στο 9-9 να βρίσκει δύο άσος με την Σάμανταν (11-9) και να φτάνει στο 13-10 με άουτ της Κάριτς. Στην επόμενη φάση ο ΠΑΟ είχε κόντρα μπάλα, αλλά η Στράντζαλη έβγαλε απίστευτη άμυνα για να μειώσει η Μπλάνκο. Η Τσάριτς έριξε τη διαφορά στον πόντο κι ακολούθησε η φάση του αγώνα. Ένα απίστευτο ράλι με συνεχόμενες άμυνες που τελείωσε με άουτ της Στράντζαλη (14-12) με την Μπλάνκο να σβήνει το πρώτο ματς μπολ και την Άτκινσον να τελειώνει το ματς.

Η γνώμη του πάγκου
Γιάννης Καλμαζίδης (προπονητής Παναθηναϊκού):
«Η υποδοχή μας ήταν κακή και για αυτό είδαμε αυτά τα σκαμπανεβάσματα. Ειδικά στο τρίτο σετ δώσαμε 14 πόντους και σίγουρα θα κάνει και η ΑΕΚ κάποιους πόντους.
Κλείσαμε τη διαφορά και μας ξεφύγανε πάλι. Όλα αυτά τα ματς είναι σκληρά, πρέπει να ελέγχουμε τα συναισθήματα μας. Για να παίξεις πρώτο χρόνο προϋποθέτει ότι έχεις υποδοχή, ότι και να κάνεις μετά δεν μπορείς παίξεις πρώτο χρόνο και πας στα άκρα.

Έχουμε αθλήτριες με μεγάλη εμπειρία και έχουν παίξει σε τοπ επίπεδο σε Ιταλία Γαλλία και Τουρκία. Έχουν παίξει σε σημαντικές διοργανώσεις και αυτό βοηθάει σε τέτοιες καταστάσεις. Ωστόσο σήμερα θα μπορούσαμε να αποφύγουμε το τάι μπρέικ . Ακόμα δεν έχουμε φτάσει στο πιο σημαντικό σημείο της σεζόν. Σήμερα παίξαμε ειδικά στα δύο πρώτα σετ πιο καλά».

Γιουνούς Οτσάλ (προπονητής ΑΕΚ): «Κι οι δύο ομάδες έπαιξαν πολύ καλό βόλεϊ, αλλά ως συνήθως κερδίζει αυτός που κάνει τα λιγότερα λάθη. Μετά από πολλά σκαμπανεβάσματα στην απόδοση μας αποφασίσαμε να κάνουμε κάποιες αλλαγές και έχουμε να κάνουμε μια ακόμη προσθήκη. Νομίζω ότι είμαστε καλύτερη ομάδα και το σημαντικό είναι να είμαστε έτοιμη στα play off».

Διαιτητές: Κουτσούλας, Νικάκης, Παρατηρητής αγώνα: Καλπακτσόγλου, Παρατηρητής διαιτησίας: Γεωργόπουλος, Επόπτες: Σπίγγου, Παπαθανασίου, Γραμματεία: Τρίκκα.