Βόλεϊ λιγκ γυναικών: Πρωταθλητής ο Παναθηναϊκός στον συγκλονιστικό 5ο τελικό!

Για τρίτη σερί χρονιά ο Παναθηναϊκός κατακτά τον τίτλο καθώς σε μια τρομερή σειρά τελικών, όπου βρέθηκε να χάνει με 0-2 από τον Ολυμπιακό, νίκησε τρεις φορές σε μια εβδομάδα τον αιώνιο αντίπαλο του και παρέμεινε στην κορυφή.

του Δημήτρη Τυχάλα

Ο 5ος τελικός ήταν ένα τρομερό θρίλερ με απίθανες ανατροπές (0-1, 2-1, 2-3) και τις Κένια Καρκάσες, Σέρινταν Άτκινσον να κάνουν την καλύτερη τους κοινή εμφάνιση δικαιολογώντας απόλυτα (στην πιο κρίσιμη στιγμή της σεζόν) τον τίτλο του πιο ακριβοπληρωμένου διδύμου ξένων (χωρίς να έχει υστερήσει κάποια από τις υπόλοιπες).

Όπως είχαμε γράψει και χθες το μομέντουμ μετά την αρχική ανατροπή ήταν με τον Παναθηναϊκό, με τον Ολυμπιακό να επιστρέφει στο ματς και να αποκτά προβάδισμα τίτλου όταν από τα μισά του τρίτου επανεμφανίστηκαν στη σειρά των τελικών η Κούμπουρα (κυρίως αυτή) και η Νίζετιχ. Αν και αυτό οφειλόταν και στην επιλογή Νέσιτς να αλλάξει την περιστροφή του στο γ’ σετ («πίστευα ότι θα το έκανε και ο Μιτσέλι», παραδέχθηκε ο Σέρβος), ο οποίος όμως επανέφερε την ισορροπία στο δ’ σετ κι εκεί έγινε η ανατροπή της ανατροπής… Και σχετικά εύκολα καθώς ο Ολυμπιακός έσβησε, η Μλεΐνκοβα δεν μπορούσε να τα κάνει όλα και με την Νίζετιχ να μην παίζει στο τάι μπρέικ (αν και το ιατρικό τιμ του Ολυμπιακού έπεσε πάνω της δεν μπήκε ούτε πόντο) ο ΠΑΟ έφτασε στον θρίαμβο και τον τίτλο… Για τρίτη σερί χρονιά, αλλάζοντας προπονητή…

Το ματς
Στο πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός με το σερβίς του να λειτουργεί εξαιρετικά ως προς την τακτική (1 υποδοχή η Αρτακιανού) μετέτρεψε το 3-3 σε 3-8 καθώς Κούμπουρα και Νίζετιχ δεν τελείωσαν καμία μπάλα. Από εκείνο το σημείο και μετά η διαφορά κυμαίνονταν σταθερά μεταξύ 3 και 4 πόντων με τον ΠΑΟ να φτάνει στο 12-17, αλλά οι ερυθρόλευκες με Εμμανουηλίδου (14-17), Καράρο (17-18) έφεραν το σετ στον πόντο, σημαδεύοντας σχεδόν αποκλειστικά την Καρκάσες στην υποδοχή. Οι ερυθρόλευκες ισοφάρισαν 20-20 με κόντρα της Μλεΐνκοβα, αλλά στο επόμενο σερβίς η Φαριόλ έστειλε τη μπάλα στην Γκρότους (!) κι η Σάμανταν τελείωσε τη φάση με την Νίζετιχ αμέσως μετά με άουτ να διαμορφώνει το 20-22. Ο ΠΑΟ έφτασε σε διπλό σετ μπολ (22-24) το οποίο έσβησαν Καράρο και το άουτ της Καρκάσες, αλλά η Κουβανή έκανε το 24-25 (πλασόκαρφο που δεν βγήκε η άμυνα) και το μπλοκ της Χατζηευστρατιάδου στην Μλεΐνκοβα (από την κακή πάσα της Καράρο) τελείωσε το πρώτο σετ.

Το γρήγορο 5-1 του Ολυμπιακού στο β’ σετ ξύπνησε και την κερκίδα όμως μετά το τάιμ του Νέσιτς, η Μλεΐνκοβα όχι μόνο έχασε το σερβίς, αλλά με δύο δικές της κακές υποδοχές ο ΠΑΟ μάζεψε άμεσα τη διαφορά (5-4). Λίγο αργότερα οι πράσινες με τα λάθη του Ολυμπιακού μετέτρεψαν το 12-10 σε 12-14 και διατήρησαν αυτό το +2 μέχρι το 17-19. Εκεί όμως η Καρκάσες έχασε το σερβίς κι η Λαμπρούση (που είχε μπει στο 15-17) με τα σερβίς της έφερε τα πάνω κάτω (αφού κι η Γκρότους δεν τελείωσε καμία επίθεση) με το σκορ να γίνεται 21-19. Το σετ ουσιαστικά κρίθηκε στο 22-21 όταν η Καρκάσες δεν τελείωσε την κόντρα (έστειλε τη μπάλα στο φιλε) με την Φαριόλ να σταματά στο μπλοκ την Σάμανταν και το νέο άουτ της Καρκάσες να διαμορφώνει το 25-21. Σ’ αυτό το σετ ο Ολυμπιακός είχε 10 άμυνες περισσότερες από τις πράσινες.

Η εκκίνηση του γ’ σετ βρήκε πάλι το σκορ στο 5-1, μόνο που αυτή τη φορά ήταν οι πράσινες μπροστά στο σκορ. Ωστόσο οι φιλοξενούμενες με τα συνεχόμενα χαμένα σερβίς τους επέτρεψαν στον Ολυμπιακό όχι απλά να μείνει στο ματς, αλλά να ισοφαρίσει σε 11-11 (μπερδεύτηκαν Παπαφωτίου, Γκρότους σε άμυνα και άουτ της Καρκάσες) και να προσπεράσει με την Μλεΐνκοβα στο 16-15 (εκεί φάνηκε να κοστίζει η επιλογή Νέσιτς να αλλάξει την περιστροφή του με την Τσέχα να πέφτει πάνω στην Παπαφωτίου και όχι στην Άτκινσον). Το πιο σημαντικό νέο όμως για τις ερυθρόλευκες ήταν ότι στην επιθετική εξίσωση μπήκε μετά από σχεδόν 10 σετ η Κούμπουρα με την ελληνοποιημένη διαγώνια από εκείνο το σημείο και μετά να έχει 4/6 επιθέσεις (και 3/4 σε κόντρα μπάλα) με τον Ολυμπιακό να μετατρέπει το 17-17 σε 23-20 και να φτανει πάλι στο 25-21 για το 2-1.

Ο Νεσιτς αντιλαμβανόμενος το λάθος του επανέφερε την αρχική περιστροφή του με τον Ολυμπιακό να έχει το προβάδισμα μέχρι το 8-7 κι εκεί ο ΠΑΟ να θυμίζει την ομάδα του πρώτου σετ. Καλό τακτικό σερβίς, καλό μπλοκ άμυνα και το σκορ έγινε αρχικά 8-10 και με συνολικό επιμέρους σκορ 2-9 προηγήθηκε με 10-16! Ο Ολυμπιακός έμοιαζε και πάλι εγκλωβισμένος καθώς ο ΠΑΟ δεν έκανε λάθη και το 2-2 ήρθε με σχετική άνεση (14-21, 17-25)

Το 5ο σετ ξεκίνησε με τη Βλαχάκη στη βασική εξάδα του Ολυμπιακού καθώς η Νίζετιχ είχε πρόβλημα τραυματισμού με τον ΠΑΟ να προηγείται με 2-4 (μπλοκ Χατζηευστρατιάδου σε Βλαχάκη) και να σημαδεύει την Ελληνίδα ακραία σε όλα τα σερβίς. Έτσι το 3-4 έγινε 3-7 με την Καρκάσες να συνεχίζει να είναι συγκλονιστική πάνω στο φιλε και τις δύο ομάδες να αλλάζουν γήπεδο στο 4-8.

Η Λαμπρούση (τρομερή η συνεισφορά της στο λίγο που έπαιξε) πάλι από τη γραμμή του σερβίς έφερε το σκορ στο 6-8 για να ακολουθήσει από ένα χαμένο σερβίς (7-9) κι εκεί να έρθει η η Σέρινταν Άτκινσον με δύο επιθέσεις να φέρει ξανά τον ΠΑΟ στο +4 (7-11)> Ο Μιτσελι πήρε τάιμ άουτ, αλλά επιστρέφοντας ατο γήπεδο η Σάμανταν έπιασε το πρώτο της μπλοκ στο ματς (7-12) για τη μεγαλύτερη διαφορά, με την Κροάτισα να πιάνει και το δεύτερο στο 8-12 (σε επίθεση της Βλαχάκη) στερώντας από τον Ολυμπιακό την ευκαιρία να ελπίζει σε επιστροφή. Η Καρκάσες έφερε τον ΠΑΟ σε ματς μπολ τίτλου, με την Κούμπουρα να σβήνει το πρώτο και την Σάμανταν να τελειώνει το ματς.

5ο σετ: 3-5, 7-10, 7-12, 9-15

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 2 άσσους, 59 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 2 άσσους, 71 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων. Τα σετ: 2-3 (24-26, 25-21, 25-21, 18-25, 09-15) σε 141′

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Λορέντζο Μιτσέλι): Νίζετιχ 8 (8/27 επ., 65% υπ. – 35% αριστες), Καράρο 3 (3/4 επ.), Εμμανουηλίδου, Κούμπουρα 23 (22/63 επ., 1 μπλοκ), Φαριόλ 12 (7/14 επ., 5 μπλοκ), Μλεΐνκοβα 16 (16/51 επ., 33% υπ. – 9% άριστες) / Αρτακιανού (λ, 100% υπ. – 67% άριστες), Σαμπάτη (λ), Λαμπρούση 2 (1/5 επ., 1 άσσος), Βλαχάκη 2 (2/7 επ., 40% υπ. – 10% άριστες), Τσιτσιγιάννη 1 (1 άσσος), Τάνη.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ντράγκαν Νέσιτς): Χατζηευστρατιάδου 7 (4/9 επ., 3 μπλοκ), Καρκάσες 29 (25/54 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 45% υπ. – 22% άριστες), Άτκινσον 20 (18/49 επ., 2 μπλοκ), Γκρότους 11 (11/31 επ., 67% υπ. – 50% άριστες), Παπαφωτίου 4 (2/7 επ., 2 μπλοκ), Σάμανταν 14 (11/21 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Μπελιά (λ, 51% υπ. – 29% άριστες), Μεταξά, Φουμάκη.