Βόλεϊ λιγκ γυναικών: Πρώτη νίκη μετά από 2 μήνες!

Την πρώτη του νίκη μετά από 2 μήνες πανηγύρισε ο Άρης στη 12η αγωνιστική της βόλεϊ λιγκ των γυναικών, που έφυγε από τη Βούλα με δύο πολύτιμους βαθμούς έχοντας 21 πόντους από μπλοκ.

του Δημήτρη Τυχάλα

Αυτή ήταν η πρώτη ήττα της Θέτιδας μετά από ένα σερί τεσσάρων νικών, ωστόσο παρέμεινε σε απόσταση ασφαλείας στην 6η θέση της βαθμολογίας.
Ο αγώνας με εξαίρεση το πρώτο σετ όπου ο Άρης επικράτησε εύκολα ήταν μια μάχη πόντο με πόντο με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να φτάνει στο 0-2 και στο 12-16 στο γ’ σετ, αλλά να μην τελειώνει το ματς.
Η Θέτιδα έκανε την πρώτη ανατροπή μειώνοντας σε 1-2, για να πάρει και το επόμενο μετά από μεγάλη μάχη στις λεπτομέρειες και να προηγηθεί με 8-6 στο τάι μπρέικ. Ο Άρης ισοφάρισε και το 11-10 έγινε 11-14 (δύο πόντοι από μπλοκ) για να τελειώσει το ματς με επίθεση της Τσούμπα.

Η γνώμη του πάγκου

Γιώργος Ρούσης (προπονητής Θέτιδας): «Σήμερα ήμασταν τυχεροί που πήραμε και τον έναν βαθμό. Δεν κάναμε καλή εμφάνιση ενώ ξέραμε ότι ο Άρης είναι μεταμορφωμένος μετά τις αλλαγές που έχει κάνει. Το πρωτάθλημα έχει πολύ δρόμο και φάνηκε με τα σημερινά αποτελέσματα, αλλά σίγουρα πρέπει να βελτιωθούμε για να πετύχουμε τους στόχους μας».

Γιάννης Τσαϊρέλης (προπονητής Άρη): «Σήμερα πήραμε τη νίκη, αλλά με όλο τον σεβασμό στη Θέτιδα που είναι μια πολύ καλή ομάδα, πιστεύω ότι χάσαμε έναν βαθμό. Δείχνουμε ότι έχουμε ένα βρει έναν καλό ρυθμό, θέλαμε πάρα πολύ αυτή τη νίκη και είναι σημαντικό ότι την πήραμε έστω και έτσι… Οι νίκες φέρνουν ψυχολογία καθώς έχουμε μπροστά μας κι ένα πολύ δύσκολο πρόγραμμα με συνεχόμενους αγώνες».