Βόλεϊ λιγκ γυναικών: Προβάδισμα τίτλου για τον Παναθηναϊκό

Ένα βήμα πριν την κατάκτηση του πρωταθλήματος της βολεϊ λιγκ γυναικών βρίσκεται ο Παναθηναϊκός, ο οποίος έκανε το μπρέικ με 3-1 σετ στο «Μελίνα Μερκούρη» στο Ρέντη και διπλασίασε τις νίκες του στη σειρά των τελικών με τον Ολυμπιακό. Στο ΟΑΚΑ ο τρίτος τελικός το Σάββατο 6 Μαΐου και ώρα 19:00.

Ο Παναθηναϊκός κατέκτησε στις λεπτομέρειες το πρώτο σετ, στο δεύτερο ανέβασε την απόδοσή του και στο τρίτο με το σκορ στο 26-27 και μετά από ράλι ο Παναθηναϊκός πήρε τον πόντο αλλά το τσάλεντζ του Μιτσέλι έδειξε παράβαση στο φιλέ με τη φανέλα της Παπαφωτίου, για να καταλήξει το σετ στον Ολυμπιακό για το 1-2. Ντέρμπι ήταν και το τέταρτο σετ με τον Ολυμπιακό να μένει κοντά στο σκορ χάρη στη Τσιτσιγιάννη, αλλά με πρωταγωνίστρια την Ανθούλη ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη.

Στο πρώτο σετ ο ο Ολυμπιακός ήταν μπροστά στο σκορ στο μεγαλύτερο του σημείο, με τον Παναθηναϊκό να ακολουθεί. Με επίθεση της Σάλας οι ερυθρόλευκες προηγήθηκαν με 19-15, με τις πράσινες να αντιδρούν και με κόντρα επίθεση της Ανθούλη ήρθε η ισοφάριση σε 19-19. Η Καράρο σταμάτησε την Γκρότους για το 23-21, αλλά πάλι η Ανθούλη έδωσε την λύση για τον Παναθηναϊκό και με άσσο ισοφάρισε σε 23-23. Με την Εμμανουηλίδου και την Γουίντερς ο Ολυμπιακός είχε δύο σετ μπολ (24-23, 25-24), ο Παναθηναϊκός τα έσβησε και με μία άουτ επίθεση της Κούμπουρα και μία κόντρα επίθεση της Ανάε έγινε το 25-27.

Με δύο συνεχόμενους άσσους της Μέντιτς ο Παναθηναϊκός πήρε από νωρίς προβάδισμα (4-7) αναγκάζοντας τον Μιτσέλι να καλέσει τάιμ άουτ. Με συνεχόμενη πίεση από το σερβίς ο Παναθηναϊκός είχε αρκετές κόντρα επιθέσεις, με τις Ανάε, Ανθούλη να κάνουν την ζημιά. Ο Ολυμπιακός πέρασε στο ματς τις Χριστοδούλου, Τσιτσιγιάννη χωρίς να αλλάξει κάτι, με την Μέντιτς να διαμορφώνει το 19-25 για το 0-2 σετ.

Εντυπωσιακό ήταν το τρίτο σετ, με τον Ολυμπιακό να μπαίνει ξανά στο ματς. Το σετ ήταν ντέρμπι από την αρχή μέχρι το τέλος, ο Μιτσέλι είχε χρησιμοποιήσει και τα δύο του τάιμ άουτ στο 3-7 και στο ματς είχε περάσει η Τσιτσιγιάννη αντί της Κούμπουρα.

Ο Παναθηναϊκός είχε τέσσερις ευκαιρίες για να τελειώσει το ματς και με το σκορ στο 26-27 η φάση τελειώνει υπέρ των πρασίνων, με τον Μιτσέλι να ζητάει βίντεο τσάλεντζ και να δικαιώνεται για επαφή της φανέλας της Παπαφωτίου με το φιλέ. Το σκορ έγινε 27-27, η Σάλας έδωσε το πρώτο σετ μπολ στον Ολυμπιακό (28-27) και στην επόμενη φάση η Κουβανή ακραία μπλόκαρε την Ανθούλη για το 29-27.

Πόντο πόντο πήγαιναν στο τέταρτο σετ οι δύο ομάδες, με την Τσιτσιγιάννη και την Ανθούλη να ξεχωρίζουν στην επίθεση. Με μπλοκ της Μέντιτς ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 20-22, με την Γουίντερς να μειώνει σε 21-22 αλλά η ίδια στην επόμενη φάση δέχθηκε το μπλοκ από την Ανθούλη για το 21-23. Η Τσιτσιγιάννη έκανε το 22-23, η Ανθούλη μετά από φάση διαρκείας έδωσε δύο ματς μπολ στον Παναθηναϊκό (22-24) αλλά δέχθηκε και το μπλοκ από την διαγώνια του Ολυμπιακού για το 23-24. Ο Καλμαζίδης κάλεσε τάιμ άουτ και στη συνέχεια η Παπαφωτίου βρήκε την Κρος σε πρώτο χρόνο για το 23-25 και το τελικό 1-3 σετ.

Διακύμανση:
1ο σετ: 7-8, 16-13, 21-20, 25-27
2ο σετ: 4-8, 10-16, 14-21, 19-25
3ο σετ: 4-8, 16-13, 20-21, 29-27
4ο σετ: 6-8, 14-16, 20-21, 23-25

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 4 άσους, 61 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 11 άσους, 72 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 11 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (25-27, 19-25, 29-27, 23-25) σε 133′

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Λορέντζο Μιτσέλι): Εμμανουηλίδου 9 (5/16 επ., 4 μπλοκ), Γουίντερς 16 (14/37 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ, 58% υπ. – 29% άριστες), Λαμπρούση 4 (2/4 επ., 2 μπλοκ), Σάλας 22 (17/34 επ., 1 άσος, 4 μπλοκ, 41% υπ. – 27% άριστες), Κούμπουρα 8 (7/22 επ., 1 άσος), Καράρο 2 (2 μπλοκ) / Κοσμά (λ, 34% υπ. – 21% άριστες), Τσιτσιγιάννη 16 (14/44 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Χριστοδούλου 2 (2/2 ΕΠ.), Γενιτσαρίδη.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιάννης Καλμαζίδης): Ανάε 20 (19/43 επ., 1μ πλοκ, 39% υπ. – 29% άριστες), Γκρότους 15 (15/35 επ., 78% υπ. – 48% άριστες), Παπαφωτίου 5 (1/5 επ., 4 άσοι), Ανθούλη 30 (25/63 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ), Κρος 8 (4/15 επ., 1 άσος, 3 μπλοκ), Μέντιτς 15 (8/17 επ., 3 άσοι, 4 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 47% υπ. – 20% άριστες), Χατζηευστρατιάδου, Νικολογιάννη, Μεταξά.

Η γνώμη του πάγκου

Λορέντζο Μιτσέλι (Προπονητής Ολυμπιακού):
«Πιστεύω πως βάση της απόδοσής σας μπορούσαμε να πάμε στο τάι μπρέικ. Θα ήθελα να πω επίσης πως πρέπει να πάρουμε τη σωστή απόφαση τη δύσκολη στιγμή. Πάντα με τον Παναθηναϊκό πάμε πόντο πόντο. Στο πρώτο σετ χάσαμε την ευκαιρία να το πάρουμε και στο δεύτερο σκεφτόμασταν τι έγινε στο πρώτο και μείναμε πίσω. Τίποτα δεν έχει τελειώσει ακόμα. Πρέπει να διορθώσουμε κάποια πράγματα και να πιέσουμε τους εαυτούς μας. Οι αθλήτριές μου έδωσαν τον καλύτερό μας εαυτό. Πρέπει να έχουμε και λίγη τύχη όπως στο τρίτο σετ».

Γιάννης Καλμαζίδης (Προπονητής Παναθηναϊκού): «Αυτά τα παιχνίδια είναι με ένταση και θέληση από τις δύο ομάδες. Άλλες φορές βγαίνει σε καλή απόδοση και άλλες όχι. Στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα ήμασταν καλοί, σε κάποια σημεία χάσαμε τη συγκέντρωσή μας. Το τρίτο σετ όπως τελείωσε με το τσάλεντ το φοβήθηκα γιατί είναι συναισθήματα που πρέπει να διαχειριστείς. Ευτυχώς τα καταφέραμε στο τέταρτο και το πήραμε. Το παιχνίδι του Σαββάτου είναι τελείως διαφορετικό. Το 2-0 δεν λέει τίποτα αν δεν αποδόσεις στη συνέχεια. Ο Ολυμπιακός έχει παράδοση και αθλήτριες με εμπειρία. Πρέπει να ξεχάσουμε τα δύο προηγούμενα ματς και να σκεφτούμε του Σαββάτου σαν να είναι το τελευταίο μας».