Βόλεϊ λιγκ γυναικών: Σημαντική νίκη για το Αιγάλεω

Σπουδαία νίκη που του δίνει το δικαίωμα να κοιτάζει πιο ψηλά στη βαθμολογία πήρε το Αιγάλεω, το οποίο νίκησε στην έδρα του με 3-1 σετ τη Λαμία για τη 16η αγωνιστική της βόλεϊ λιγκ γυναικών.

του Δημήτρη Τυχάλα

Οι νεοφώτιστες με τους τρεις βαθμούς της νίκης έφτασαν τους 11 στο πρωτάθλημα, 2 λιγότερους από τον ΑΟΛ που όμως θα υπερτερεί σε περίπτωση ισοβαθμίας. Οι δύο ομάδες μοιράστηκαν από μία νίκη με 3-1 σετ στην Α’ φάση του πρωταθλήματος και η ισοβαθμία κρίνεται στους συνολικούς κερδισμένους πόντους, με τη Λαμία να είναι στα σημεία καλύτερη (183-179).

Στο πρώτο σετ μετά το 7-8 το Αιγάλεω ξέφυγε στο σκορ, με το 13-10 να γίνεται 20-10 με τα σερβίς της Ιλιόνης Κελεσίδη που είχε και τρεις άσσους σε αυτό το διάστημα. Το σετ τελείωσε με 25-12 για το 1-0.

Στο δεύτερο σετ το Αιγάλεω δεν μπορούσε να πάρει διαφορά ασφαλείας, με τη Λαμία να περνάει μπροστά με 20-21, ενώ έφτασε πρώτη και στο σετ μπολ. Το Αιγάλεω όμως ισοφάρισε σε 24-24, η Αριάνα Πιρβ έδωσε το προβάδισμα με +1 (25-24), για να κάνει το 2-0 σετ με 26-24 η Ιλιόνη Κελεσίδη με μπλοκ.

Στις λεπτομέρειες κρίθηκε και το τρίτο σετ, με τη Λαμία να έχει έξι ευκαιρίες να μειώσει στο σκορ και τα κατάφερε με την νεοαποκτηθείσα Αμερικανίδα διαγώνια Ρόουζ Μεγκ για το 2-1 σετ με 27-29.

Εντυπωσιακή ανατροπή έκανε το Αιγάλεω στο τέταρτο σετ, καθώς το 15-20 της Λαμίας έγινε 22-20 για τις γηπεδούχες, με την πασαδόρο Κατερίνα Βλάχου να δημιουργεί πολλά προβλήματα στην υποδοχή των αθλητριών του Α.Ο.Λ.. Με δύο μπλοκ από Πάνι Πετοβάρι και Ιλιόνη Κελεσίδη έγινε το 24-20, η Πετοβάρι στη κόντρα επίθεση σημάδεψε άουτ για το 24-21 αλλά στην επόμενη φάση η ίδια διαμόρφωσε το 25-21 για το τελικό 3-1 σετ.