Βόλεϊ λιγκ γυναικών: Τεράστιο διπλό ο Ηλυσιακός στη Βούλα

Το τρίποντο που τον βάζει για τα καλά στην διεκδίκηση μίας θέσης στα πλέι οφ πανηγύρισε στην Βούλα επί της Θέτιδας ο Ηλυσιακός.

Η ομάδα των Ιλισίων παρουσιάστηκε πολύ συγκεντρωμένη σε μία δύσκολη έδρα και με καθαρό μυαλό, σωστές επιλογές στην επίθεση και με πίεση στο σερβίς πήρε μία σπουδαία νίκη με 3-1 σετ.

Το πρώτο σετ ήταν και το πιο κρίσιμο της αναμέτρησης, με την Θέτιδα να δείχνει να το ελέγχει, καθώς προηγήθηκε με 21-17. Με σέρβερ την Καντίκου ο Ηλυσιακός έτρεξε σερί 0-4 για να φέρει το σετ στα ίσια (21-21), η Θέτιδα είχε αυτή το πρώτο σετ μπολ με την Μερτέκη (24-23), αλλά μία επίθεση από την Τοτσίδου, ένα λάθος της Παπαγεωργίου και η κόντρα επίθεση της Μάασε έφεραν το 24-26.

Με τη ψυχολογία με το μέρος του, ο Ηλυσιακός ξεκίνησε με 0-6 στο δεύτερο σετ, για να κάνει εύκολα το 0-2 με 14-25 που ήρθε από άσσο της Τοτσίδου.

Η Θέτιδα δεν το έβαλε κάτω και με την κορυφαία σέρβερ του πρωταθλήματος, Μαριένα Χέιντεν να παίρνει το μεγαλύτερο βάρος των επιθέσεων αλλά και με τα δικά της σερβίς, οι γηπεδούχες κατάφεραν να μειώσουν σε 1-2 με 25-18.

Στο τέταρτο σετ μετά το 10-10 ο Ηλυσιακός με την Μάασε να παίρνει το βάρος στην επίθεση ξέφυγε με 10-15, διαφορά που σταδιακά μεγάλωνε για το τελικό 16-25.

Διαιτητές: Μουλά Ειρ., Μεταξά, Παρατηρητής: Γεωργόπουλος, Επόπτες: Παυλάκης, Σαμοθράκης, Γραμματεία: Πεσίνογλου.